Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Trójka - Politycy o planie premiera

0
Podziel się

Większość polityków, którzy byli gośćmi Salonu Politycznego Trójki uważa, że za programem naprawy finansów publicznych, zaprezentowanym wczoraj przez premiera, nie będą szły żadne konkretne rozwiązania.

bEgPLyjV

"Plan rozwoju i konsolidacji finansów 2010-2011" przewiduje między innymi wzrost ograniczenie wydatków publicznych, ograniczenie zadłużenia i zmniejszenie deficytu. Program koncentruje się też na zmianie systemu emerytalnego i wydłużeniu czasu pracy grup dotąd uprzywilejowanych - jak służby mundurowe.

Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak podkreślał, że propozycje szefa rządu można traktować raczej jak propozycje podczas kampanii wyborczej, a nie jak realny plan po ponad dwóch latach rządzenia. Jak zaznaczył, z oceną planu premiera należy poczekać, gdy zostanie on wdrożony, o ile w ogóle do tego dojdzie.

Rzecznik rządu Paweł Graś przyznał, że program należy traktować jako propozycje. Jednak jak dodał, premierowi i jego ugrupowaniu zależy, by regulacje - jak na przykład walkę z nadmiernym zadłużaniem się - wprowadzić raz na zawsze. Graś wyjaśnił, że nad planem pracowali minister finansów Jacek Rostowski, sekretarz stanu Michał Boni, część propozycji przedstawiła też minister pracy Jolanta Fedak.

bEgPLyjX

Według Jerzego Szmajdzińskiego dobrze się stało, że szef rządu zaczął działać, a nie prowadzić kampanię wyborczą i upatrywać w wetach prezydenta powodu wszystkich swoich niepowodzeń. Jak zaznaczył, Sojusz Lewicy Demokratycznej wstrzymuje się na kilka dni z oceną programu premiera do czasu, gdy zapozna się dokładnie ze szczegółowymi rozwiązaniami.

Jerzy Szmajdziński dodał, że z zaniepokojeniem przyjął zapowiedzi premiera, iż wobec osób wstępujących do służb mundurowych będą stosowane takie same kryteria emerytalne, co do innych grup zawodowych. Jak podkreślił, nie wyobraża sobie, by żołnierze GROM musieli pracować tak długo jak inni,

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra zastanawiał się, czy program ma na celu wprowadzenie realnych zmian, a nie jedynie poprawę wizerunku premiera. Jak dodał, gdyby plan rozwoju i konsolidacji finansów był traktowany poważnie, to zostałby uzgodniony z koalicyjnym PSL i złożony do laski marszałkowskiej.

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski podkreślał, że z zadowoleniem przyjął zapowiedzi premiera o pracach nad kluczowymi dla Polski sprawami. Odnosząc się do planów objęcia powszechnym systemem ubezpieczeń najzamożniejszych rolników, którym obecnie przysługuje KRUS, europoseł dodał, że wokół polskich rolników utworzyło się wiele szkodliwych mitów. Jak mówił wielu płaci bardzo wysokie podatki, często wyższe niż przedsiębiorcy.

bEgPLykd

Jeszcze w tym roku mają zostać złożone w Sejmie projekty ustaw w sprawie zmian systemu emerytalnego. Premier Tusk poinformował, że w myśl tych projektów, stopniowo ujednolicanym systemem ubezpieczeń obejmowani będą najzamożniejsi rolnicy i grupy, które do tej pory korzystały ze specjalnych przywilejów - jak mundurowi. Szef rządu zapowiedział, że zmiany będą wdrażane powoli, ale konsekwentnie.

bEgPLyky
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)