Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trójka Politycy - JSW

0
Podziel się:

Zdaniem posłów opozycji, którzy gościli w audycji "Śniadanie w Trójce", sprawa prywatyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej pokazuje pewien rozłam w koalicji rządzącej. Wczoraj o wprowadzeniu spółki na giełdę rozmawiali ministrowie skarbu Aleksander Grad i gospodarki Waldemar Pawlak.

Minister rolnictwa Marek Sawicki z PSL zwrócił uwagę, że decyzje w tej sprawie należy podejmować w porozumieniu z górnikami.
Doradca prezydenta Jan Lityński jest zdania, że prywatyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej obawiają się raczej szefowie związków zawodowych, a nie górnicy. Jego zdaniem, prywatyzacja będzie korzystna dla pracowników zakładu, problemem jest jednak to, że kierownictwo związków przedkłada swój interes nad dobro górników.
Poseł PO Jarosław Gowin mówił, że utrzymywanie kopalni jest nierentowne dla Skarbu Państwa. Argumentował, że pieniądze, wydawane na ten cel można byłoby przeznaczyć na walkę z bezrobociem, szczególnie dużym wśród młodych absolwentów wyższych uczelni.
Wiceprzewodnicząca PiS Beata Szydło uważa, że nie można uzależniać wydatków na stworzenie miejsc pracy od oszczędności w górnictwie. Zwróciła też uwagę, że obecnie polska energetyka jest uzależniona od węgla. Poza tym trudności, z którymi zmaga się górnictwo, to nie tylko problemy gospodarcze, ale tez społeczne - dodała posłanka PiS.
Poseł SLD Bartosz Arłukowicz obawia się, że PO i PSL traktują sprawę kopalni w kategoriach rywalizacji przedwyborczej, a tracą na tym górnicy. Polityk zwrócił też uwagę, że prywatyzacja kopalni nie jest prostą receptą na 50 - procentowe bezrobocie wśród ludzi w wieku poniżej 35 lat.
Zdaniem posła PJN Pawła Kowala, rząd prywatyzuje w sposób nieprzemyślany, dlatego, że potrzebuje pieniędzy, a nie dlatego, iż realizuje liberalną politykę gospodarczą. Paweł Kowal zwrócił uwagę, że prywatyzacja musi być przeprowadzana w sposób racjonalny i opłacalny.
Górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej zapowiadają, że rozpoczną 4 maja strajk włoski. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia z pracodawcami górnicy przystąpią do strajku generalnego.Taka decyzja zapadła podczas spotkania międzyzwiązkowego komitetu protestacyjno-strajkowego.
Związkowcy domagają się gwarancji pracowniczych w związku z planowanym wprowadzeniem JSW na giełdę. Domagają się także podwyżki płac oraz gwarancji, że proponowany przez resort skarbu państwa pakiet związany z upublicznieniem spółki ma podstawy prawne i faktycznie zostanie zrealizowany.

Trójka

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)