Notowania

polskie radio
26.02.2009 12:02

Trudna sytuacja finansowa Polskiego Radia

Zarząd Polskiego Radia poinformował, że spółka jest w trudnej sytuacji finansowej. Według wstępnych szacunków, odnotuje 13 milionów złotych straty ze ubiegły rok.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia Adam Hromiak oraz pełniący obowiązki prezesa radia Robert Wijas przedstawili informację na temat sytuacji finansowej spółki. Poinformowano także o zmianach kadrowych w Polskim Radiu.

Według bilansu za 2008 rok wynika, że w kasie Polskiego Radia brakuje ponad 13 milionów złotych. Dlatego - jak poinformował Adam Hromiak - Rada Nadzorcza po raz kolejny odrzuciła projekt budżetu spółki na 2009 rok. Jak tłumaczył przewodniczący Rady Nadzorczej, jej członkowie oczekują od zarządu projektu budżetu, który pozwoli osiągnąć na koniec roku dodatni bilans kosztów. Przewodniczący Hromiak podkreślił, że liczy przede wszystkim na takie działania zarządu, które znacząco ograniczą koszty funkcjonowania spółki. Dodał przy tym, że władze spółki próbowały interweniować w sprawie trudnej sytuacji radia u ministrów finansów i skarbu oraz u przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Odpowiedzią Ministerstwa Finansów na informację o trudnej sytuacji Polskiego Radia, było przypomnienie, że radio jest samodzielną spółką. To z kolei oznacza, że nie może liczyć na wsparcie z budżetu państwa.

Pełniący obowiązki prezesa Polskiego Radia Robert Wijas zapewnił, że zarząd spróbuje przedstawić projekt budżetu, który zostanie przyjęty przez Radę Nadzorczą. Podkreślił, że znacznie łatwiej byłoby zbilansować budżet, jeśli wprowadzanie oszczędności rozpoczętoby w połowie 2008 roku. Robert Wijas podkreślił, że najważniejsze dla konstruowania budżetu będzie zapewnienie stabilnych dochodów Polskiego Radia w przyszłości. Przejrzysty system finansowania mediów publicznych, który zagwarantowałby łatwe do oszacowania dochody w przyszłości, pozwoli znacznie łatwiej planować rozmiar oszczędności - zapewnił prezes.

Podczas wczorajszego posiedzenia zarządu podjęto decyzję o odwołaniu ze stanowisk dyrektora Programu 3 Krzysztofa Skowrońskiego, wicedyrektora IAR-u Wojciecha Reszczyńskiego, kierownictwa Nowych Mediów - Barbary Stachowiak oraz Magdaleny Kordaszewskiej oraz wicedyrektora Radia Euro Łukasza Małachowskiego. Zdecydowano też, że Krzysztofa Skowrońskiego zastąpi Magda Jethon, z kolei kierownictwo Nowych Mediów obejmie Andrzej Mietkowski, który przygotowuje projekt portalu informacyjnego Polskiego Radia.

Tagi: polskie radio, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz