Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Trwa proces Demjaniuka

0
Podziel się
bEhsacUR

W procesie oskarżonego o zbrodnie wojenne Johna Demjaniuka zeznania złożył były więzień obozu koncentracyjnego w Sobiborze Filip Białowicz. Przed sądem w Monachium Białowicz mówił o warunkach panujących w obozie i okrucieństwie ukraińskich strażników pomagających hitlerowcom.
84-letni mężczyzna wspominał, że zmuszano go do pomocy przy rozładunku transportów więźniów i zapędzaniu ich do komór gazowych. Musiał między innymi asystować przy egzekucji w komorze gazowej, podczas której zamordowano jego rodzinę.
Białowicz, podobnie jak Tomasz Blatt, który zeznawał w tym tygodniu, występuje w procesie jako oskarżyciel posiłkowy. Obaj urodzeni w polskiej Izbicy byli więźniami obozu zagłady w Sobiborze i stracili w nim swoich bliskich. Obu udało się uciec z obozu podczas powstania więźniów w 1943 r.
Ani Białowicz, ani Blatt nie są w stanie rozpoznać Demjaniuka jako strażnika obozu. "Jestem tu po to, aby przedstawić prawdę o Sobiborze" - mówił przed sądem Białowicz.
John Demjaniuk jest oskarżony o zamordowanie w obozie Sobiborze prawie 28 tysięcy osób. Nie przyznaje się do winy. Dziś po raz kolejny śledził przebieg rozprawy, leżąc na łóżku inwalidzkim.

bEhsacVu
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)