Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trybunał Konstytucyjny o niepełnosprawnych samorządowcach

0
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny-RPO-niepełnosprawni-samorząd

Rzecznik Praw Obywatelskich w obronie niepełnosprawnych. Trybunał Konstytucyjny rozpozna dziś wniosek Rzecznika dotyczący pozbawienia osób niepełnosprawnych możliwości sprawowania funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.
Z artykułu 60. konstytucji wynika zakaz podejmowania jakichkolwiek działań dyskryminacyjnych lub konstruowania jakichkolwiek przeszkód uniemożliwiających równy dostęp do służby publicznej. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, prawo dostępu do tej służby może być ograniczane jedynie przez wymóg posiadania obywatelstwa polskiego i pełni praw publicznych. Wnioskodawca zauważa, że nie można znaleźć przyczyn, usprawiedliwionych normami konstytucyjnymi, które uzasadniałyby wprowadzone przepisami kodeksu wyborczego odmienne traktowanie osób niepełnosprawnych. Takie traktowanie osób z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości.
Zdaniem RPO, kwestionowana regulacja jest też niezgodna z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Przepis ten zobowiązuje państwa, które podpisały konwencję, do zapewnienia, że osoby niepełnosprawne będą mogły efektywnie i w pełni uczestniczyć w życiu politycznym i publicznym, na zasadzie równości z innymi obywatelami, bezpośrednio lub za pośrednictwem swobodnie wybranych przedstawicieli, włączając w to prawo i możliwość korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego. Kwestionowany przepis, w ocenie wnioskodawcy, nie tylko nie gwarantuje osobom z niepełnosprawnością równych z innymi obywatelami możliwości sprawowania funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta), ale część osób z niepełnosprawnością, zdolnych do wykonywania tej funkcji, takiej możliwości pozbawia całkowicie.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)