Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa o ujawnieniu raportu z weryfikacji WSI jest częściowo niezgodna z konstytucją

0
Podziel się:

. Ustawę do Trybunału zaskarżyło SLD, które za skandaliczne uznało m.in. opublikowanie danych osobowych tajnych współpracowników specsłużb.

Za niezgodny z konstytucją sędziowie uznali m.in. brak możliwości odwołań do sądu dla osób wymienionych w raporcie, a także uniemożliwienie im dostępu do akt komisji weryfikacyjnej. Samo opublikowanie przez prezydenta raportu Trybunał uznał za konstytucyjne.

Uzasadniając wyrok sędzia sprawozdawca Janusz Niemcewicz podkreślił, że podanie do wiadomości publicznej danych osobowych stanowi ingerencję w prawo prywatności, a nawet może prowadzić do napiętnowania tych osób. Sędzia dodał, że raport likwidatora WSI jest szczególny - zgodnie z ustawą, podstawowym celem raportu nie jest całościowa analiza działań WSI, ale sprawdzenie czy służby te nie dopuszczały się ściśle określonych czynów.

Popołudniu Trybunał uznał za konstytucyjną ustawę o utworzeniu Służb Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego. Służby te powstały w miejsce Wojskowych Służb Informacyjnych jesienią 2006 roku. Również tę ustawę zaskarżyła Lewica.

raport
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)