Notowania

abonament
04.11.2009 08:40

Trybunał Konstytucyjny zajmie się abonamentem

Nowe przepisy poszerzyły grono osób zwolnionych z obowiązku jego płacenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Trybunał Konstytucyjny zbada skargę prezydenta Lecha Kaczyńskiego na nowelizację ustawy abonamentowej. Nowela, zainicjowana przez Platformę Obywatelską, rozszerza katalog osób zwolnionych z opłacania abonamentu radiowo- telewizyjnego, między innymi, o emerytów, rencistów i bezrobotnych.

Prezydent nie chce się zgodzić na przyjęcie tej ustawy, bo twierdzi, że ogranicza ona wpływy finansowe telewizji publicznej i Polskiego Radia, a tym samym godzi w ich stabilność i realizację przez nie misji publicznej.

Podobnie uważa przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski:

Przepisy opracowane przez posłów w Sejmie zakładają zwolnienie z abonamentu dla emerytów, których świadczenia nie przekraczają 50 procent przeciętnego wynagrodzenia, a oprócz nich także rencistów i bezrobotnych oraz osoby represjonowane i internowane w stanie wojennym.

Witold Kołodziejski podkreśla, że jeżeli chce się dokonywać zwolnień czy ulg w abonamencie to przede wszystkim powinno się najpierw zatroszczyć o to, aby wszyscy ten abonamenty płacili:

Zdaniem Kołodziejskiego władze powinny zapewnić mediom publicznym pieniądze, które nie wpłyną do ich kasy na skutek zwolnienia z opłat kolejnej grypy Polaków.

Jeżeli Trybunał stwierdzi, że przepisy są zgodne z konstytucją, prezydent będzie musiał je podpisać. Jeżeli zaś zdecyduje odwrotnie - ustawa trafi do kosza.

Obecnie z opłacania abonamentu zwolnieni są m.in.: inwalidzi pierwszej grupy i osoby, które ukończyły 75 lat. Miesięczna opłata za korzystanie z telewizora i radia wynosi 17 złotych.

* [ Żelichowski do Kaczyńskiego: Zlikwidujmy to bizancjum ]( http://news.money.pl/artykul/zelichowski;do;kaczynskiego;zlikwidujmy;to;bizancjum,45,0,486701.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: abonament, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz