Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trybunał zakwestionował przepisy ustawy śmieciowej

0
Podziel się:

Ustawa śmieciowa co do zasady konstytucyjna ale w zakresie jednego przepisu Sejm musi ją poprawić. Chodzi o określenie górnej granicy opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Sędziowie Trybunału zajęli się ustawą na wniosek posłów PiS i SLD oraz Rady Miasta Świdnika. Ich zdaniem przepisy regulujące wywóz śmieci są wadliwe, co przejawia się między innymi w zmuszaniu gmin do organizowania przetargów na utylizowanie odpadów.
W uzasadnieniu wyroku sędzia Stanisław Rymar wskazywał, że ustawodawca dał samorządowcom zbyt dużą dowolność w ustalaniu opłat za wywóz śmieci. Podkreślał też, że Sejm powinien ustalić maksymalną wysokość stawek. "W tej kwestii zostawiamy parlamentarzystom wolną rękę" - zaznaczył Stanisław Rymar.
Ustawodawca na poprawienie zakwestionowanych przepisów ma półtora roku.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z zadowoleniem przyjęli zarówno skarżący, jak i strona rządowa. "Cieszymy się z tego wyroku. Trybunał uznał naszą argumentację, stwierdzając, że konieczne jest wprowadzenie maksymalnych stawek opłat za wywóz śmieci" - mówił IAR poseł Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Duda. Dla przedstawiciela strony rządowej Borysa Budki wyrok jest "satysfakcjonujący", a uchylone przez Trybunał przepisy "mają charakter głównie techniczny".
Resztę zaskarżonych przepisów Trybunał uznał za zgodne z konstytucją i umorzył postępowanie.
Zgodnie z obowiązującą od 1 lipca tego roku tzw. ustawą śmieciową to samorządy mają obowiązek zorganizować gospodarowanie odpadami komunalnymi na swoim terenie, między innymi poprzez wyznaczenie firmy wywożącej śmieci.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)