Notowania

władysław sikorski
26.11.2008 07:02

Trzeci pogrzeb generała. Poznamy tajemnicę śmierci?

Szczątki Władysława Sikorskiego wrócą dziś na Wawel.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/CAF-ARCHIWUM)

*Szczątki generała Władysława Sikorskiego wrócą dzisiaj na Wawel. *

Po niemal 24 godzinach badań trumna ze zwłokami byłego Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych zostanie ponownie zamknięta w sarkofagu w krypcie świętego Leonarda.

Przez ostatnie kilkanaście godzin naukowcy badali szczątki i pobierali próbki, by sprawdzić hipotezy mówiące, że generał nie zginął w katastrofie lotniczej, ale w zamachu, dokonanym na zlecenie Brytyjczyków, Rosjan lub Niemców.

W czasie pierwszego, wstępnego badania odsłonięto głowę i tułów generała. Szczątki Sikorskiego najpierw zobaczyli jego krewni, a potem prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej i eksperci.

Według ich opinii, na podstawie pierwszego oglądu trudno jeszcze spekulować na temat rzeczywistych przyczyn śmierci generała. Specjaliści pobrali natomiast próbki do badań bakteriologicznych i mykologicznych.

Oględziny mają się zakończyć do godziny 13.00, wtedy szczątki Sikorskiego zostaną owinięte w specjalnie na tę okazję przygotowany mundur galowy.

Trumna z jego ciałem zostanie po południu wystawiona przed krakowskim Krzyżem Katyńskim, by później, w honorowej asyście wojskowej trafić na Wawel. Tam uroczystą mszę odprawi metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

* **ZOBACZ TAKŻE:** [ ]( http://news.money.pl/artykul/ipn;wszczal;sledztwo;ws;smierci;generala,153,0,365977.html )
* [ IPN wszczął śledztwo ws. śmierci generała ]( http://news.money.pl/artykul/ipn;wszczal;sledztwo;ws;smierci;generala,153,0,365977.html )
Tagi: władysław sikorski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz