Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomnik
12.04.2008 10:32

Trzymetrowy pomnik Jana Pawła II stanie w październiku na placu przed Katedrą Wawelską

Powstanie pomnika Sługi Bożego na Wzgórzu Wawelskim zainicjował w ubiegłym roku metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pomnik ma być gotowy na 30 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Ma przedstawiać Jana Pawła II w szatach liturgicznych, z infułą i pastorałem, wskazującego na, Dom Boży czyli na Katedrę.

Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej ksiądz Andrzej Nowobilski, pomnik będzie nie tylko upamiętniał Jana Pawła II, ale także datę jego wyboru na papieża. Jak podkreślił, Katedra Wawelska to kościół biskupa krakowskiego, kardynała Karola Wojtyły.

Na wykonawcę dzieła wybrano Gustawa Zemłę, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest on doskonałym portrecistą, ukazującym cechy psychologiczne osoby portretowanej i autorem wielu monumentalnych dzieł, między innymi, 40 rzeźb do kościoła świętego Maksymiliana Kolbego w krakowskich Mistrzejowicach. W swym dorobku ma wiele rzeźb figuralnych, portretowych i pomnikowych.

Po konsultacjach z krakowskimi konserwatorami zabytków i Kapitułą Wawelską ustalono, że pomnik Jana Pawła II będzie ustawiony na placu przed Katedrą, przy wejściu od strony zachodniej.

Tagi: pomnik, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz