Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Turcja - Izrael - napiecia

0
Podziel się

Turcja - Izrael - napięcia

bEhdagZh

Premier Turcji oświadczył, że okręty wojenne tego kraju będą eskortować statki z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. W poniedziałek Turcja zapowiedziała zerwanie stosunków dyplomatycznych z Izraelem po tym, jak władze tego kraju odmówiły przeprosin za ubiegłoroczny atak izraelskich komandosów na statek Flotylli Wolności, w którym zginęło 9 Turków.
W wywiadzie dla telewizji al-Jazeera premier Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że Turcja będzie chciała doprowadzić do wstrzymania eksploatacji przez Izrael zasobów naturalnych ze wschodniej części Morza Śródziemnego. Ankara w ostatnim tygodniu zaostrzyła retorykę wobec Izraela. Doszło do tego po publikacji raportu ONZ na temat ataku na turecki statek z pomocą humanitarną w lipcu ubiegłego roku. W dokumencie Narodów Zjednoczonych stwierdzono, że reakcja Izraela była nieuzasadniona i niewspółmierna do sytuacji.
W piątek Turcja wydaliła ambasadora Izraela w Ankarze i wezwała innych dyplomatów izraelskich do opuszczenia kraju. Zawiesiła też wszelkie umowy wojskowe z Izraelem i zapowiedziała zwiększenie ilości okrętów we wschodniej części Morza Śródziemnego. Izraelczycy na początku tego tygodnia oświadczyli, że nie zniosą blokady morskiej Strefy Gazy, mimo że domaga się tego premier Turcji.

bEhdagZK
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)