Notowania

wiadomości
10.03.2011 15:25

Tusk - OFE - debata u prezydenta

Donald Tusk zapowiedział, że podczas jutrzejszej debaty u prezydenta Bronisława Komorowskiego na temat reformy OFE rząd będzie reprezentował minister finansów Jacek Rostowski bądź minister Michał Boni. Premier jest przekonany, że prezydent zasadnicze cele reformy emerytalnej popiera.

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialna za sprawy społeczne Irena Wóycicka powiedziała wczoraj IAR, że w spotkaniu wezmą udział "wybitni polscy ekonomiści, praktycy gospodarczy i politycy społeczni". Premier zastrzegł, że ostateczna decyzja kto będzie bronił zapisów rządowej reformy zapadnie dziś wieczorem. Jak tłumaczył, oczekuje od przedstawiciela rządu, by przekonująco bronił ustawy. Jego zdaniem, obaj ministrowie mają równe kompetencje, choć nie każdy z nich ma równą determinację.
Donald Tusk jest przekonany, iż prezydent wesprze reformę OFE. Jak mówił, rozmawiał długo z Bronisławem Komorowskim i odniósł wrażenie, że popiera on zasadnicze cele ustawy. Szef rządu zapowiedział, że będzie się wsłuchiwał w głosy przeciwników reformy, ale i tak ją przeprowadzi, skoro jest do niej przekonany.
Debata organizowana przez prezydenta z udziałem ekspertów rozpocznie się jutro w południe w Belwederze.
Rząd proponuje, żeby składka przekazywana z naszych wynagrodzeń do OFE została czasowo zmniejszona z 7,3 procent do 2,3 procent. Pozostałe pięć procent miałoby być księgowane na kontach osobistych w ZUS-ie. Z nich wypłacane będą bieżące emerytury.
Rządowy plan zakłada, że obniżona do 2,3 procent składka do OFE będzie stopniowo rosła i w roku 2018 dojdzie do trzech i pół procent, ale nie wróci do obecnych 7,3 procent.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz