Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TVP-media publiczne-finansowanie-apel do rzadu

0
Podziel się:

TVP-media publiczne-finansowanie-apel do rządu

Telewizja Polska wzywa rząd do pilnego wsparcia mediów publicznych. W listach do ministrów finansów i skarbu władze spółki piszą o groźbie bezprecedensowego upadku tych mediów. Przyczyną nadchodzącej katastrofy ma być całkowite załamanie systemu finansowania.
Zarząd TVP i Rada Nadzorcza nie wykluczają również wystąpienia na drogę sądową, jeśli na publicznego nadawcę będą nakładane kolejne obowiązki bez zapewnienia pieniędzy na ten cel. Chodzi o cyfryzację nadawania. Zapowiadane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej opóźnienia w wyłączaniu sygnału analogowego oznaczają dla TVP kilkadziesiąt milionów złotych dodatkowych kosztów, bez dotacji państwa i z upadającym abonamentem.
Prezes TVP Juliusz Braun przewiduje w tym roku 60 milionów straty. Szacując tę kwotę, nie brano pod uwagę konieczności podwójnego nadawania sygnału przez dłuższy czas, niż to wynika z harmonogramu cyfryzacji. Straty przyniesie też Euro 2012, bo zyski z mistrzostw popłyną do UEFA. Wynik finansowy w poważnym stopniu obciążają też koszty amortyzacji.
Władze spółki nie przewidują, mimo fatalnej sytuacji finansowej, zwolnień grupowych, oświadczył prezes TVP. Podkreślił, że jeśli Telewizja Polska ma pozostać producentem, nie może zwolnić ludzi merytorycznie przygotowanych. Ktoś musi zostać, a wielkie oszczędności już wcześniej poczyniono. Teraz przyszła kolej na sprzedaż drugiej siedziby publicznego nadawcy, skąd emitowane są dzienniki. Budynkami na Jasnej zainteresowało się kilka zagranicznych firm, nawet z Japonii.
Juliusz Braun wielką nadzieję pokłada w reakcji ministra finansów na obecną sytuację mediów publicznych. Prezes Telewizji Polskiej wyjaśnił, że chodzi o ściąganie abonamentu z firm - także z instytucji samorządowych czy administracji - poprzez zaangażowanie w to urzędów skarbowych.
Obowiązek płacenia za każdy odbiornik - nie tylko w budynku ale i w każdym samochodzie - wypełnia jedynie 170 tysięcy podmiotów gospodarczych. Władze telewizji są przekonane, że uprzedzenie przez Pocztę Polską - podlegającą ministrowi skarbu, do którego również piszą - firm o planowanej kontroli spowoduje, że natychmiast zarejestrują odbiorniki i zaczną płacić, więc kontrola nie wykaże nieprawidłowości.
Juliusz Braun poinformował również, że "pozostaje w korespondencji z premierem".
Brak stabilizacji finansowania dotkliwie odczuwa też Polskie Radio. Przewidywana strata w tym roku może wynieść 26 milionów złotych. W przyszłym - jeśli nie będzie reakcji rządu i parlamentu - może to być nawet 40 milionów, co zagrażałoby płynności finansowej spółki.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)