Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TVP - debata prezydencka

0
Podziel się:

W Telewizji Polskiej odbyła się debata wyborcza czterech kandydatów na prezydenta popieranych przez ugrupowania parlamentarne. Bronisław Komorowski, Jarosław Kaczyński, Grzegorz Napieralski i Waldemar Pawlak odpowiadali na pytania dotyczące między innymi in vitro, polityki zagranicznej, promowania przedsiębiorczości, wprowadzenia w Polsce euro czy walki z powodzią.

Odnosząc się do kwestii dyplomatycznych Bronisław Komorowski powiedział, że najważniejsze jest nasze uczestnictwo w Unii Europejskiej. Podkreślał, że musimy wzmacniać relację z Rosją. W kwestiach energetycznych kandydat PO jest zwolennikiem połączenia systemów przesyłowych Unii Europejskiej i dawnej RWPG oraz inwestycji w gazoport. Polityk mówił także o nowoczesności i cywilizacyjnym postępie wsi. Jak wyjaśnił, główne kierunki to rozwój szkolnictwa, usług i dróg oraz dostęp do internetu na wsi. Mówił też o potrzebie odbiurokratyzowania gospodarki i nieprzeszkadzania przedsiębiorcom. Bronisław Komorowski oświadczył, że w Polsce powinna być zagwarantowana publiczna i bezpłatna służba zdrowia, a równocześnie mogą istnieć komercyjne zakłady opieki zdrowotnej. Odnosząc się do kwestii misji w Afganistanie wyraził przekonanie, że należy wypełniać obowiązki sojusznicze, stąd decyzje o wysyłaniu kolejnych kontyngentów.

Jarosław Kaczyński podkreślił z kolei, że jako prezydent stawiałby na patriotyzm rozwoju. Mówił, że podstawą naszego bezpieczeństwa jest NATO, a podstawą NATO są Stany Zjednoczone i to one są naszym głównym sojusznikiem, co nie oznacza, że mamy się im biernie poddawać. Przyznał, że ogromnie ważne dla polskich rodzin jest to, co dzieje się w Unii Europejskiej i dodał, że należy skorzystać z szansy na normalizację stosunków z Rosją. Mówił też, że obecność w Afganistanie wynika z naszej obecności w NATO i jest zobowiązaniem koalicyjnym w walce z terroryzmem. Dodał jednak, że nadszedł już czas, by wyjaśnić sobie, jak długo ma potrwać nasza obecność w Afganistanie i jakie są jej polityczne cele. Odnosząc się do spraw energetyki wyraził przekonanie, że należy zadbać o dywersyfikację dostaw energii. Podkreślił też, że każdy polityk ma obowiązek zabiegać o unijne pieniądze dla polskiej wsi, a gospodarki nie trzeba dusić przepisami prawa. Do rozwoju gospodarki przyczyni się też jego zdaniem obniżenie podatków.
Polityk sprzeciwił się prywatyzacji służby zdrowia.

Lider SLD Grzegorz Napieralski przekonywał, że musimy się pojednać z Rosją, gdyż najważniejsza jest współpraca z sąsiadami. Mówił, że musimy być liderem w Unii Europejskiej i NATO i dbać o swoje interesy oraz że Stany Zjednoczone to nasz sojusznik, ale powinny wiedzieć, że nie jesteśmy ubogim bratem. Kandydat wyraził przekonanie, że bezpieczeństwo energetyczne da nam podłączenie się do sieci energetycznej Europy Zachodniej oraz dobry kontrakt z Rosją, a także zielona energia. Odnosząc się do kwestii przediębiorczości kandydat Sojuszu powiedział, że trzeba przede wszystkim uprościć procedury. Jego zdaniem, wszelkie formalności dotyczące założenia firmy powinny trwać nie dłużej niż miesiąc. Grzegorz Napieralski przekonywał też, że nie powinniśmy być w Afganistanie i powinniśmy się umówić z sojusznikami na wyprowadzenie wojsk.

Lider ludowców Waldemar Pawlak wyraził przekonanie, że kluczowe dla naszej polityki zagranicznej są relacje ze Stanami Zjednoczonymi i współpraca gospodarcza z Rosją, ważne jest także odniesienie się do Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym Waldemar Pawlak podkreślił, że nasz kraj powinien wdrożyć więcej czystych technologii węglowych oraz zwiększyć efektywność wydobycia i przetwarzania. W sprawie gazu łupkowego ważne będzie, zdaniem Waldemara Pawlaka, przyjęcie regulacji, by jego eksploatacja nie doprowadziła do tego, że zachodnie koncerny energetyczne będą traktowały nas jak kraj kolonialny. Odnosząc się do prywatyzacji w służbie zdrowia powiedział, że gospodarka będzie rozwijać się najlepiej, gdy będą w niej współistnieć różne formy własności. Kandydat ludowców zwrócił uwagę na energetyczny potencjał wsi a także na to, że często jest to przestrzeń dająca szansę na lepsze życie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)