Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nowy
26.02.2006 16:02

"Tygodnik Powszechny"- O nowych kardynałach

Ogłoszona przez Benedykta XVI lista nowych kardynałów wywołała lawinę komentarzy w mediach- zauważa "Tygodnik Powszechny". Publicysta Józef Majewski zauważa, że dla komentatorów nominacje świadczą o zamiarze zreformowania kurii rzymskiej przez papieża.

Podziel się
Dodaj komentarz

Autor publikacji podkreśla, że wśród wyróżnionych znalazło się zaledwie trzech przedstawicieli Watykanu. Nominacji nie uzyskali inni kurialni hierarchowie, których stanowiska zwykle wiążą się z godnością kardynalską.
Publicysta "Tygodnika Powszechnego" zaznacza, że nowi kardynałowie należą do konserwatywnego bądź umiarkowanego teologicznie skrzydła. Nie zajmują się profesjonalnie teologią, natomiast kładą akcent na sprawy moralne i społeczne jak aborcja, małżeństwo, homoseksualizm, stosunki między Kościołem i państwem, wolność religijna czy bioetyka.
Ponieważ jeszcze w tym roku 80 lat ukończy 13 kardynałów-elektorów, już niedługo należy spodziewać się nowych nominacji. bo Benedykt XVI - w przeciwieństwie do Jana Pawła II - dawał do zrozumienia, że chce trzymać się zasady o maksymalnie 120 kardynałach z prawem udziału w konklawe.
Publicysta zauważa, że nie zamierza osłabiać skrzydła europejskiego w kolegium- aż 100 wyróznionych jest Europejczykami. Ton Kościołowi powszechnemu nadal będzie nadawać więc Europa. Fakt, że na liście znalazło się trzech elektorów z Azji zdaniem niektórych jest dowodem na watykańską ofensywę ewangelizacyjną na tym kontynencie.

Tygodnik Powszechny/MagM/gos

Tagi: nowy, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz