Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE-budzet-problemy-opinie

0
Podziel się:

UE-budżet-problemy-opinie

Wielka Brytania zaczyna wysyłać pojednawcze sygnały w sprawie unijnego budżetu. Londyn, który do tej pory groził wetem, jeśli nie będzie znacznych cięć wydatków, teraz mówi, że wierzy w porozumienie.
Do unijnego szczytu, na którym europejscy przywódcy powinni porozumieć się w sprawie budżetu na lata 2014-2020, pozostały tylko trzy dni.
Zmiana tonu Wielkiej Brytanii została dostrzeżona w Brukseli, pytanie tylko czy jest ona szczera. Może być też tak, że brytyjski rząd deklaruje wolę do porozumienia, bo nie chce, by to na niego wyłącznie spadła wina za ewentualne fiasko na szczycie.
Znacznych cięć wydatków domagają się także Szwecja, Dania, Holandia, czy Austria. A jeśli nie będzie teraz porozumienia w sprawie unijnego budżetu, to decyzja zapewne zostanie przeniesiona na wiosnę przyszłego roku. "Bo okres między szczytem listopadowym, a grudniowym jest zbyt krótki i nie zdąży jeszcze opaść polityczny kurz, by możliwe było wypracowanie porozumienia" - skomentował ekspert brukselskiego Centrum Polityki Europejskiej Janis Emmanuilidis.
Ten negatywny scenariusz byłby złą wiadomością dla beneficjentów unijnych funduszy z których finansowany jest rozwój regionów. "Potrzebujemy czasu, żeby przygotować projekty. Mamy nowe regulacje, które zmieniają system polityki spójności. Jeśli tej decyzji nie podejmiemy dzisiaj, to najwcześniej jest to wiosna przyszłego roku i to już jest za późno" - powiedziała Polskiemu Radiu przewodnicząca komisji rozwoju regionalnego, europosłanka Danuta Huebner. Problem z unijnym budżetem mają nie tylko kraje domagają się znacznych cięć, bo jest też koalicja państw przeciwna jakimkolwiek oszczędnościom. To powoduje, że o porozumienie będzie bardzo trudno.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)