Notowania

wiadomości
04.05.2011 19:27

UE-elektrownie jądrowe-testy

Testy elektrowni jądrowych w Unii Europejskiej rozpoczną się w czerwcu. Poinformował o tym w Budapeszcie węgierski minister infrastruktury. Węgry w tym półroczu przewodniczą Wspólnocie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister Tamas Felegi dodał, że kryteria 6-punktowych testów wytrzymałości na kataklizmy i awarie zatwierdzi Komisja Europejska 12 maja. Ich celem ma być sprawdzenie, czy 143 reaktory funkcjonujące w Unii spełniają standarty bezpieczeństwa - czy są odporne na trzęsienie ziemi i atak terrorystyczny. W zatwierdzeniu kryteriów bierze udział Zachodnioeuropejskie Stowarzyszenie Dozorów Jądrowych (WENRA).
Unia chce przetestować elektrownie Wspólnoty po awarii w japońskiej elektrowni Fukushima. Testy będą dobrowolne. Ich wyniki mają zostać ujawnione w grudniu. Tamas Felegi dodał, że jedym z kryterów ma być również odporność elektrowni jądrowych na terrorystyczne ataki z powietrza przy użyciu samolotów.
Budapeszt deklaruje, że nie ma problemów z przetestowaniem jedynej elektrowni jądrowej w Pecs (czyt. Paks). Wcześniej podobne stanowisko wydali Czesi i Słowacy.
Komisja domaga się przeprowadzenia testów również w krajach sąsiadujących z Unią: w Turcji, Rosji i na Ukrainie.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz