Notowania

wiadomości
10.03.2011 13:02

UE-Libia-kolejne sankcje

Unia Europejska zdecydowała się rozszerzyć sankcje wobec Libii, której władze wysłały wojska przeciwko narodowi i strzelają do rebeliantów. Informację tę przekazał Polskiemu Radiu jeden z unijnych dyplomatów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Tym razem Wspólnota uderzyła w libijskie firmy, wpisując je na "czarną listę". Dodała też do listy osób niepożądanych na swoim terytorium współpracownika Muammara Kadafiego.
Półtora tygodnia temu kraje członkowskie wprowadziły embargo na sprzedaż broni, zamroziły aktywa finansowe Kadafiego i 25.jego najbliższych współpracowników oraz zakazały im wjazdu na teren Wspólnoty.
Teraz na celowniku Unii Europejskiej znalazło się pięć libijskich firm, których europejskie aktywa finansowe zostały zamrożone. Na razie te firmy nie są wymienione z nazwy, ale nieoficjalnie wiadomo, że chodzi między innymi o Libijski Fundusz Inwestycyjny.
Bogaty Fundusz Inwestycyjny ma między innymi udziały w banku UniCredit czy klubie piłkarskim Juventus.
Rozszerzenie sankcji było możliwe po rozwianiu wątpliwości Malty, dotyczących negatywnego wpływu tej decyzji na sytuację jej krajowych firm powiązanych z libijskimi.
Sytuacja w Libii to dzisiaj główny temat spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych oraz ministrów obrony NATO w Brukseli. Unia Europejska ma rozmawiać głównie o pomocy w ewakuacji uchodźców, zwiększeniu humanitarnego wsparcia i o ewentualnym dialogu z Tymczasową Narodową Radą Libijską. Z kolei na posiedzeniu ministrów Sojuszu Północnoatlantyckiego pojawi się na pewno pomysł utworzenia strefy zakazu lotów nad Libią.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz