Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE-Polska-klimat-negocjacje

0
Podziel się:

Bez przełomu zakończyła się pierwsza runda negocjacji w Brukseli w sprawie unijnego planu redukcji emisji CO2 o 80 procent do 2050 roku. Ministrowie środowiska 27 krajów członkowskich powrócą do dyskusji na ten temat po godzinie 15.00 - informują unijni urzędnicy. Zgodnie z oczekiwaniami, przy stole negocjacyjnym starły się różne wizje polityki klimatycznej Unii.

Po jednej stronie jest Polska, której gospodarka oparta jest w większości na węglu i która w obawie przed dużymi kosztami nie chce się zgodzić na bardziej ambitne plany. Odrzuca propozycje, by już teraz Unia Europejska zgadzała się na stopniową redukcję emisji gazów cieplarnianych - do 2030 roku o 40 procent, do 2040 roku o 60 procent, by w 2050 Wspólnota mogła dojść do wytyczonego celu - 80-procentowej redukcji. Rząd uważa, że jest na to za wcześnie i należy poczekać kilka lat do zakończenia światowych rozmów dotyczących walki ze zmianami klimatycznymi. "To będą raczej trudne negocjacje i dług dzień obrad" - przewiduje duński minister do spraw klimatu Martin Lidegaard. Warszawa - jak powiedział Polskiemu Radiu jeden z unijnych urzędników - wydaje się być osamotniona ze swym najbardziej radykalnym podejściem. Pozostałe kraje nie stawiają sprawy na ostrzu noża i są gotowe zaakceptować plan, a część chce nawet bardziej rygorystycznych wymogów - by już do 2020 roku zwiększyć redukcję emisji gazów cieplarnianych
z 20 do 25 procent. Dania, kierująca pracami teraz pracami Unii Europejskiej, chce za wszelką cenę doprowadzić dziś do porozumienia, wspiera ją komisarz odpowiedzialna za sprawy klimatu - Dunka Connie Hedegaard.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)