Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE - Fundusz - projekt - IAR

0
Podziel się:

Jest już gotowy projekt Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji. Nad pomysłem pracowali urzędnicy w Brukseli i polscy dyplomaci. Projekt został rozesłany do ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej. Do projektu dotarła IAR.

Fundusz ma wspierać przemiany demokratyczne w sąsiednich krajach. Chodzi zarówno o państwa na wschodzie Europy jak i kraje Afryki Północnej czy Bliskiego Wschodu, które są sąsiadami Unii Europejskiej. Do tej pory Unia była w tym zakresie mało skuteczna. Polska chce, aby projekt Fundusz został przyjęty przez unijnych ministrów spraw zagranicznych na posiedzeniu na początku grudnia. Wówczas byłaby szansa, że Fundusz ruszy na początku przyszłego roku.
Według projektu do którego dotarła IAR, Unia Europejska będzie mogła wspierać finansowo osoby i instytucje walczące o demokrację i prawa człowieka. Mogą to być zarówno politycy i opozycjoniści, partie polityczne jak i dziennikarze czy blogerzy. Unia Europejska zakłada, że chodzi przede wszystkim o wsparcie walczących o demokrację w Afryce Północnej, ale także na wschodzie Europy, na przykład na Białorusi.
Z Funduszu byłyby wypłacane granty trafiające bezpośrednio do rąk samych zainteresowanych. Pieniądze pochodziłyby ze składek państw członkowskich Unii Europejskiej, a także od prywatnych sponsorów i darczyńców. W skład Zarządu Funduszu wchodziliby przedstawiciele wszystkich krajów członkowskich Unii, którzy wybieraliby komitet wykonawczy. Członkami Funduszu mogłyby zostać także kraje spoza Unii Europejskiej.
Z inicjatywą połowania Funduszu Polska wystąpiła na początku roku. Wraz z ukończeniem prac nad projektem szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski napisali list do swoich kolegów ze wszystkich państw członkowskich. Rozesłali też sam projekt Funduszu. W liście, do którego dotarła IAR, Ashton i Sikorski zaapelowali o przyjęcie projektu na posiedzeniu 1 grudnia. Podkreślili też, że bez prawdziwej demokracji w sąsiedztwie Europy, jej bezpieczeństwo będzie jedynie iluzją.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)