Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE - trybunał - spór o numery

0
Podziel się

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu pozostawił kwestię sporu między operatorem sieci Plus a Urzędem Komunikacji Elektronicznej polskiemu Sądowi Najwyższemu. Chodzi o opłaty za przenoszenie numeru telefonicznego do innego operatora, które pobierała Polska Telefonia Cyfrowa.

bEhqDCHp

Operator Plusa brał od swoich klientów za przenoszenie numerów 122 złotych. Tłumaczył się ponoszonymi kosztami. Tę opłatę zakwestionował Urząd Komunikacji Elektronicznej i nałożył karę na PTC - 100 tysięcy złotych. Gdy sporna sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, ten poprosił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej o interpretację unijnych przepisów. Sędziowie Trybunału przedstawili opinię, która nie przyznaje racji żadnej ze stron. Uznali bowiem, że Polska Telefonia Cyfrowa miała prawo nakładać opłaty na abonentów za przenoszenie numerów telefonicznych w związku z ponoszonymi kosztami. Ale jednocześnie zastrzegli, że jeśli te opłaty zniechęcały do przenoszenia numerów, Urząd Komunikacji Elektronicznej mógł ustalić maksymalne stawki nawet na poziomie niższym niż ponoszone koszty przez operatorów.

I teraz do Sądu Najwyższego należy rozstrzygnięcie, czy te opłaty były rzeczywiście zniechęcające abonentów do przenoszenia numerów. Jeśli Sąd uzna, że były związane tylko z kosztami spór ostatecznie wygra Polska Telefonia Cyfrowa. Jeśli natomiast stwierdzi, że opłaty były tak wysokie, że skutecznie zniechęcały klientów do przenoszenia numerów, wtedy racja będzie po stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

bEhqDCHS
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)