Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE banki wspólny nadzór

0
Podziel się:

Ma być wspólny nadzór bankowy dla strefy euro. Kraje spoza niej, takie jak Polska, będą mogły dołączyć do systemu, ale pełnych praw jeszcze nie mają zagwarantowanych. Komisja Europejska ogłosiła dziś projekt nowego nadzoru, który jest pierwszym krokiem na drodze do utworzenia unii bankowej. Dzięki niej instytucje finansowe będą pod ściślejszą kontrolą, co ma uchronić Europę przed powtórką z kryzysu.

Nadzór nad bankami ma sprawować Europejski Bank Centralny - będzie sprawdzał wymogi kapitałowe dotyczące płynności, jeśli uzna za stosowne zwiększał limity, będzie ujawniał nieodpowiedzialną politykę kredytową banków i narzucał własne rozwiązania. Będzie też decydować o wydawaniu lub odbieraniu bankom licencji na działalność, albo o nakładaniu sankcji, jeśli banki nie będą stosować się do jego zaleceń.
Przystąpienie do wspólnego, europejskiego systemu oznacza, że krajowe nadzory stracą autonomię na rzecz Frankfurtu. Państwa strefy euro, które będą miały swoich przedstawicieli w radzie nadzoru europejskiego, będą mogły jednak wpływać na podejmowane decyzje. Natomiast państwa bez wspólnej waluty, które dobrowolnie przystąpią do nowego systemu ze wszystkimi obowiązkami, takich praw nie będą miały. Na razie mogą otrzymać statut obserwatora, czyli mieć wgląd do strategicznych decyzji, ale bez prawa głosu, bo obecne przepisy dotyczące działalności Europejskiego Banku Centralnego na to nie pozwalają. Teraz rozpoczną się negocjacje nad propozycją Komisji i w ich trakcie możliwe będzie wprowadzenie zmian. By wspólny, europejski nadzór bankowy ruszył w przyszłym roku, potrzebna jest zgoda wszystkich państw członkowskich Unii.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)