Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE dofinansowuje

0
Podziel się
bEhVxOUR

Kolejne polskie projekty energetyczne otrzymały dofinansowanie z Brukseli. Decyzja w tej sprawie zapadła już w ubiegłym roku, ale dziś Komisja ostatecznie dała zielone światło i z unijnej kasy popłynie do Polski około 150 milionów euro.
Najwięcej otrzyma gazoport w Świnoujściu - 80 milionów euro. Poza tym 50 milionów euro dostał Gaz-System na budowę rurociągu, który będzie tłoczył gaz z Norwegii do Danii i dalej do Polski. Reszta zostanie przekazana na rozbudowę interkonektora gazowego z Niemcami i połączenia gazowego z Czechami.
Pieniądze pochodzą ze specjalnej puli 5 miliardów euro - tyle wynosi plan antykryzysowy, uzgodniony przez unijnych przywódców, który ma wesprzeć inwestycje w energetyce. Z tych pieniędzy już wcześniej skorzystała elektrownia w Bełchatowie, która otrzymała 180 milionów euro.
Ponadto na liście nagrodzonych projektów jest gazociąg Nabucco, który ma dostarczać gaz z Azji do Europy, z pominięciem Rosji. Komisja Europejska przyznała na budowę tego rurociągu 200 milionów euro. Komisarz do spraw energii Guenther Oettinger powiedział, że ten projekt potrzebuje wsparcia z unijnej kasy, bo zapewnia zróżnicowanie dostaw gazu do Europy. Komisarz pozytywnie wypowiadał się też o rurociągu South Stream, budowanym przez Gazprom, który jest konkurencyjny do Nabucco. Zastrzegł jednak, że mógłby to być uzupełniający projekt, a Nabucco pozostaje projektem priorytetowym Unii.

bEhVxOVu
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)