Notowania

wiadomości
02.03.2012 08:06

UE szczyt II dzień

Dziś drugi i ostatni dzień unijnego szczytu w Brukseli z udziałem liderów 27 krajów członkowskich. Rozpocznie się on od podpisania paktu fiskalnego, wymuszającego większą dyscyplinę finansową, który ma uchronić Europę przed powtórką kryzysu w przyszłości. Podpisy pod dokumentem złożą przywódcy 25 krajów, nie zdecydowały się na to tylko Czechy i Wielka Brytania. Podpisanie paktu fiskalnego to kontynuacja rozpoczętej wczoraj dyskusji o gospodarce.

Podziel się
Dodaj komentarz

Tym razem unijny szczyt po raz pierwszy od wielu miesięcy nie jest poświęcony kryzysowi, nerwowemu poszukiwaniu ratunku dla Grecji, ale pobudzaniu gospodarczemu. "Już czas przejść od kryzysowego nastroju do nastroju wzrostu" - komentował przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.
Wprawdzie w Europie kryzys jeszcze się nie skończył, ale kiedy na rynkach finansowych zapanował względny spokój, unijni liderzy postanowili zająć się wzrostem. Europie, która w czasach kryzysu tylko oszczędzała, teraz grozi stagnacja. Jednak podpisywany dziś pakt fiskalny oznacza, że Europa nie rezygnuje ze ściślejszych rygorów budżetowych i większej dyscypliny finansowej, bo za jej złamanie grożą niemal automatyczne sankcje.
Pakt jest obowiązkowy dla krajów strefy euro, ale te spoza niej mogą do niego przystąpić. Zrobi to Polska i dziś premier Donald Tusk podpisze się pod dokumentem. "Żaden z ministrów nie zgłaszał wątpliwości" - mówił premier Donald Tusk. A to oznacza, że wersja ostateczna, rozesłana do unijnych stolic, jest zgodna z tym co wynegocjowano pod koniec stycznia. Dokument określa - co było ważne dla Polski - sposób organizowania szczytów państw ze wspólną walutą. Warszawa nie chciała pozwolić krajom strefy euro na swobodę w tej kwestii, bo bała się, że pogłębi to podział Europy. Ostatecznie ustalono, że kraje spoza eurolandu będą mogły uczestniczyć, ale tylko w niektórych szczytach strefy euro.
Pakt fiskalny wejdzie w życie od stycznia przyszłego roku, jeśli zostanie ratyfikowany w 12.z 17.krajów strefy euro.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz