Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE w sprawie Syrii

0
Podziel się:

Syria - broń chemiczna - UE- świat

Liga Arabska wzywa społeczność międzynarodową do działania przeciwko reżimowi w Syrii. Stany Zjednoczone na pewno zaatakują, ale prezydent Barack Obama najpierw chce uzyskać poparcie Kongresu. Pomoc Europy może być niewielka.
Żaden kraj w Unii Europejskiej, poza Francją, nie chce się angażować w wojnę w Syrii. Wielka Brytania, największy sojusznik Stanów Zjednoczonych, obawia się powtórki z Iraku, a większość europejskich stolic uważa, że należy najpierw poczekać na raport inspektorów ONZ, mimo że Amerykanie mówią o niezbitych dowodach na użycie przez reżim w Damaszku broni chemicznej.
Wydaje się, że jedyne co może zrobić Unia Europejska, to zwiększyć pomoc humanitarną. Do tej pory Wspólnota przekazała ponad miliard 300 milionów euro. "Połowa tej sumy jest przekazywana samej Syrii, druga połowa na pomoc uchodźcom, ten problem dotyka wszystkich krajów z nią sąsiadujących" - powiedział Polskiemu Radiu rzecznik Komisji Europejskiej, David Sharrock. Szacuje się, że 2 miliony osób musiały uciekać z powodu krwawej wojny domowej.
Sytuacja w Syrii ma być jednym z tematów nieformalnego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych w Wilnie pod koniec tygodnia. Na naradę został zaproszony amerykański sekretarz stanu, John Kerry.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)