Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina-rok Janukowycza-UE

0
Podziel się

W ciągu pierwszego roku prezydentury Wiktora Janukowycza, Ukrainie udało się naprawić stosunki z Rosją, a także utrzymać na wysokim poziomie stosunki z Unią Europejską. W kontaktach Kijowa z Brukselą problemem są jednak coraz częstsze przypadki naruszeń praw człowieka.

bEgLfkKt

Politolog Wołodymyr Fesenko podkreśla, że za sukces w stosunkach z Unią Europejską można niewątpliwie uznać postępy w rozmowach dotyczących umowy stowarzyszeniowej. Uzgodniono już około 95 procent tego dokumentu, ale są jeszcze dość poważne kwestie, nad którymi trwają dyskusje. Stąd nie wiadomo, kiedy skończą się negocjacje. Osiągnięto też porozumienie, co do mapy drogowej zniesienia wiz do Unii Europejskiej.
Dyrektor kijowskiego biura Fundacji imienia Konrada Adenauera Niko Lange podkreśla, że Wiktor Janukowycz miał na początku w Brukseli kredyt zaufania. Wyczerpały go jednak sytuacje, w których naruszano prawa człowieka, w tym wolności słowa. "Unia Europejska wyraźnie powiedziała, że niedemokratyczny rozwój Ukrainy stanowi zagrożenie dla dobrych stosunków i zbliżenia Brukseli z Kijowem" - zaznaczył.
Eksperci zauważają też ocieplenie w stosunkach ukraińsko - rosyjskich. W pierwszych miesiącach prezydentury można było mówić o zbytnim zbliżeniu z Moskwą. Teraz jednak władzom udało się znaleźć równowagę między Wschodem a Zachodem.

bEgLfkKW
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)