Notowania

wiadomości
05.06.2012 16:06

Ukraina-strefa kibica-protest

W strefie kibica w Kijowie doszło do bójki milicji z manifestantami. Protestowali oni przeciwko przyjętej dziś przez parlament ustawie podwyższającej status języka rosyjskiego. Zgodnie z nią język rosyjski byłby regionalnym językiem w 13 z 27 regionów Ukrainy, w tym w Kijowie i Sewastopolu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Około 7 tysięcy osób manifestowało początkowo przed Radą Najwyższą. Gdy demonstracja się zakończyła, grupa około 500 osób przeszła na główny plac Kijowa, Niepodległości. Obecnie jest on częścią strefy kibica. Protestujący przewrócili metalowy płot i przyczepili do ekranu, na którym będą transmitowane mecze, flagi Ukrainy. Interweniowały oddziały specjalne Berkut, które wypchnęły manifestantów ze strefy kibica.
Nie jest to pierwsza bójka demonstrantów z milicją. Wcześniej przed Radą Najwyższą także doszło do przepychanek. Milicja użyła gazu łzawiącego. Jedna osoba trafiła do szpitala z połamanymi żebrami. Już po manifestacji zatrzymano także znaną na Ukrainie pisarkę Irenę Karpę. Funkcjonariusze próbowali też skonfiskować samochód, który w czasie manifestacji pełnił rolę sceny.
W niedawnym wywiadzie dla Polskiego Radia premier Mykoła Azarow powiedział, że nie obawia się manifestacji politycznych w czasie Euro 2012.
Tymczasem opozycja przygotowuje się do przyjazdu wielu obcokrajowców - tuż koło strefy kibica, w miasteczku namiotowym zwolenników Julii Tymoszenko, mają pracować osoby znające języki obce, które będą mogły wytłumaczyć fanom futbolu, co dzieje się na Ukrainie. Mają być także przygotowane ulotki po angielsku.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz