Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina - Polska - cmentarze

0
Podziel się

Komisja lwowskiej rady obwodowej twierdzi, że 13 polskich cmentarzy łamie umowy Warszawy i Kijowa dotyczące miejsc pamięci. Zdaniem jej członków, znajdują się tam antyukraińskie symbole.

bEgppAbV

Według raportu komisji, wygląd 13 obiektów narusza prawo. Chodzi, na przykład, o rzeźbę Szczerbca, jaką umieszczono na Cmentarzu Orląt. Zgodnie z legendą, w XI wieku miecz miał zostać uszkodzony przez Bolesława Chrobrego w czasie triumfalnego wejścia do Kijowa. Z kolei na Cmentarzu Janowskim, gdzie spoczywają ofiary walk polsko-ukraińskich z lat 1918 - 20, znajduje się - uznawany przez Ukraińców za obraźliwy - napis "Kresy Wschodnie". Komisja zarzuca także Polakom, że wiele grobów zostało ustanowionych bądź odnowionych bez zgody strony ukraińskiej.

Lwowska rada obwodowa powołała komisję, która miała się zająć cmentarzami i miejscami pamięci 11 miesięcy temu. Jej prace miały trwać zaledwie 3 miesiące, ale faktycznie zakończono je dopiero teraz.

Według decyzji lwowskiej rady obwodowej z czerwca ubiegłego roku, po inwentaryzacji obiektów, której dokonała komisja, postawione niezgodnie z ukraińskim prawem pomniki powinny zostać zlikwidowane przez władze lokalne.

bEgppAcy
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)