Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina gotowa do rozmów z Rosją po wycofaniu wojsk z Krymu

0
Podziel się
bEiRtOWd

Ukraina gotowa do rozmów z Rosją, ale pod pewnymi warunkami. Pierwszym z nich jest wycofanie wojsk z Krymu - mówi premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Zapowiada, że polityczna część umowy stowarzyszeniowej Kijowa i Brukseli, zostanie podpisana w najbliższych tygodniach.
Szef ukraińskiego rządu wezwał Moskwę do przestrzegania umów międzynarodowych i zaprzestania wspierania "separatystów i terrorystów". Arsenij Jaceniuk poprosił również o kolejną rozmowę telefoniczną z rosyjskim premierem Dimitrijem Miedwiediewem.
Pierwszy kontakt między szefami rządów miał miejsce w sobotę. Była to pierwsza rozmowa na najwyższym szczeblu od czasu rozpoczęcia kryzysu krymskiego.
Jaceniuk potępił również zaplanowane na 16 marca referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji. Nikt w cywilizowanym świecie nie uzna wyników tego tak zwanego referendum przeprowadzanego przez tak zwane władze - stwierdził ukraiński premier.
Ukraiński premier mówil także o perspektywach Ukrainy dla integracji z UE. Twierdzi on, że polityczna część umowy stowarzyszeniowej Kijowa i Brukseli zostanie podpisana w najbliższych tygodniach . Jaceniuk powiedział, że w czasie rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel ustalono, że polityczna część umowy stowarzyszeniowej zostanie podpisana w najbliższym czasie. Według niego, obecnie trwają jedynie techniczne rozmowy dotyczące ustalenia daty.
Ukraiński premier przypomniał też, że państwa Unii Europejskiej mają zamiar jednostronnie zacząć niezwłocznie wykonywać gospodarczą część umowy stowarzyszeniowej mówiącej o utworzeniu strefy wolnego handlu i otworzyć swój rynek dla ukraińskich towarów. Chodzi głównie o zboże, inne produkty rolnicze i słodycze. Trwają rozmowy dotyczące realizacji zobowiązań Kijowa, czyli otwarcia ukraińskiego rynku dla towarów z Unii.
Arsenij Jaceniuk powiedział również, ze unijna pomoc dla Ukrainy wyniesie w sumie 15 miliardów dolarów.
Kreml już kilkukrotnie mówił o tym, że nie uznaje nowych ukraińskich władz, a ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin powiedział, że oznacza to wstrzymanie kontaktów dyplomatycznych z Ukrainą. Jednocześnie kilka dni temu, prezydent Władimir Putin przyznał, że utrzymywane są zwykłe kontakty poszczególnych ministerstw, między innymi, dla utrzymania stosunków gospodarczych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski /Kijów/Reuters/Kyiv Post/kd/nyg

bEiRtOWG
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)