Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 15:57

Ukraina Łucenko apeluje o misję UE na Ukrainie

Podziel się
Dodaj komentarz

Ukraina-Łucenko-mediacja UE

Tylko mediacja Unii Europejskiej może rozwiązać obecny pat polityczny na Ukrainie. Takiego zdania jest jeden z liderów antyrządowych protestów w Kijowie Jurij Łucenko.
Według byłego ministra spraw wewnętrznych i więźnia politycznego czasów Wiktora Janukowycza, obecnie bardzo prawdopodobne jest rozwiązanie siłowe. Mają do niego dążyć rządzący pod nieobecność prezydenta, który przebywa do piątku w Chinach. Jeżeli by do tego doszło, miałoby to wyjątkowo negatywne następstwa, ponieważ będzie oznaczało całkowitą izolację Ukrainy na Zachodzie i oddanie jej w ręce Moskwy.
W tej sytuacji potrzebna jest misja Unii Europejskiej, która pozwoli znaleźć kompromis władzy i opozycji. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, Jurij Łucenko nie wykluczył, że negocjatorami mogliby być Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski. "Europa musi nam pomóc. Jeżeli Unia Europejska nie chce stracić Ukrainy, nie może być obserwatorem, a musi być sojusznikiem prozachodniej większości Ukraińców, którzy wyszli na Majdan" - podkreślił.
Zdaniem Jurija Łucenki, dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie sankcji dotyczących kierownictwa Ukrainy. Chodzi przede wszystkim o zamrożenie rachunków i nieruchomości, które rządzący posiadają w państwach Unii Europejskiej.
Warunkiem wstępnym dialogu władzy i opozycji z unijnym pośrednictwem ma być wyprowadzenie funkcjonariuszy oddziałów specjalnych Berkut z ulic Kijowa, a także odwołanie rządu Mykoły Azarowa oraz wypuszczenie z aresztów osób, które zostały zatrzymane od czasu rozpoczęcia protestów w stolicy.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz