Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Parlament odrzuca ustawy o leczeniu za granicą

0
Podziel się:

Ukraińska Rada Najwyższa odrzuciła wszystkie 6 projektów ustaw o leczeniu za granicą. Uchwalenie takiego projektu mogło rozwiązać sprawę Julii Tymoszenko, a tym samym umożliwić Ukrainie podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
Wynik głosowania spodował oburzenie opozycji. Z ław opozycyjnych podniosły się pomruki niezadowolenia i okrzyki: "wstyd".
Jeszcze przed głosowaniem przedstawiciel rządzącej Partii Regionów Wołodymyr Olijnyk powiedział z trybuny w Radzie Najwyższej, iż parlamentarna grupa robocza powinna kontynuować prace i przygotować własny projekt ustawy. W ciągu ostatniego tygodnia, jej członkowie: z opozycji i rządzącej większości nie mogli osiągnąć porozumienia w tej sprawie.
Wcześniej Rada Najwyższa przyjęła inną ustawę konieczną dla integracji europejskiej - o zmianach w ordynacji wyborczej. Zarówno opozycja, jak i rządząca Partia Regionów odwołały wszystkie przedstawione wcześniej poprawki do tego dokumentu.
Posiedzenie obserwowali przedstawiciele misji Parlamentu Europejskiego Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski oraz unijny ambasador w Kijowie Jan Tombiński.
Julia Tymoszenko przebywa w kolonii karnej w Charkowie, gdzie odsiaduje wyrok 7 lat pozbawienia wolności. W październiku 2011 roku została skazana za niegospodarność i spowodowanie strat przedsiębiorstwa Naftohaz Ukraina. Chodzi o niekorzystne umowy z Rosją na dostawy gazu na Ukrainę.
Postępowanie karne wobec byłej premier oraz członków jej rządu stały się powaznym problemem w dążeniach Ukrainy do integracji z Unią Europejską. Parlament Europejski przyjął rezolucję krytykującą Kijów. Zwolnienie Tymoszenko z więzienia jest głównym warunkiem podpisania umowy stowarzyszeniowej. Umowa miała zostać podpisana podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pod koniec miesiąca.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)