Notowania

wiadomości
14.08.2011 13:36

Ukraina praca UE wizy

Niemal 2 miliardy Euro przekazują rocznie na Ukrainę emigranci zarobkowi. Wyjeżdżają oni głównie do Rosji i państw Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Najpopulaniejsze kraje Wspólnoty to Włochy, Czechy, dopiero potem Polska, a na dalszych miejscach znajdują się Hiszpania, Grecja i Portugalia. Według ukraińskiego Instytutu Demografii i Badań Społecznych, liczba Ukraińców, którzy pracują za granicą ponad 10 lat, wynosi od 2,5 do 3 milionów.
Socjolog Andrij Byczenko podkreśla, że wyjeżdżają najbardziej aktywni Ukraińcy zarówno pod względem społecznym jak i ekonomicznym. "To są ci ludzie, którzy są najbradziej potrzebni Ukrainie" - zaznacza ekspert stołecznego Centrum Razumkowa.
Andrij Byczenko dodaje, że władze nie robią nic, aby zachęcić Ukraińców do powrotu. Nawet w taki projekt, jak Euro 2012, niemal nie zaangażował się prywatny biznes, ponieważ nie wprowadzono dla niego żadnych ułatwień. "W Doniecku i Charkowie prezesi klubów piłkarskich zbudowali de facto dla siebie stadiony. Reszta prac jest prowadzona za pieniądze państwowe - inwestycji brak" - podsumowuje.
Eksperci zwracają uwagę, że ponieważ do Rosji Ukraińcom nie potrzebna jest wiza, to pracujący tam często wracają do domu, z kolei ci, którym udało się już dostać wizę do Unii Europejskiej, bardzo często zostają na dłużej ponieważ obawiają się, że później będzie im trudno wrócić ze względu na przepisy emigracyjne.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz