Notowania

wiadomości
13.12.2013 14:25

Ukraina: przełomowa deklaracja Janukowycza

Podziel się
Dodaj komentarz

Wiktor Janukowycz zaproponował amnestię dla osób zatrzymanych w czasie protestów w Kijowie. Prezydent w trakcie trwających z udziałem opozycji obrad okrągłego stołu skrytykował działania organów ścigania i niektórych demonstrantów.
Jeszcze przed rozpoczęciem obrad okrągłego stołu, biuro prasowe prezydenta poinformowało, że Wiktor Janukowycz ma zamiar zaproponować wypuszczenie z aresztów tych, którzy czekają na wyrok i tych, którzy zostali już skazani. "I na tym trzeba zakończyć ten konflikt".
Już w czasie okrągłego stołu z opozycją, Wiktor Janukowycz wyraził oburzenie wydarzeniami, do których doszło w nocy z wtorku na środę, kiedy to funkcjonariusze próbowali zepchnąć protestujących z ulic otaczających plac Niepodległości. Według prezydenta, winne są i organy ścigania i prowokatorzy. Nie wiadomo jednak, jakie incydenty prezydent ma na myśli, ponieważ przepychanki z milicją nie zakończyły się wykorzystaniem pałek, czy gazu przez żadną ze stron. Wiktor Janukowycz zauważył przy tym, że te wydarzenia stały się powodem do "nowych inicjatyw związanych z naruszeniem stabilności w kraju".
Prezydent poinformował także o przebiegu śledztwa w sprawie pacyfikacji na placu Niepodległości 30 listopada, kiedy to funkcjonariusze zachowywali się wyjątkowo agresywnie w stosunku do pokojowych demonstrantów. Jak powiedział, odpowiedzialne za to są 3 osoby. Na razie, ze względu na dobro śledztwa, Wiktor Janukowycz nie chciał ogłosić ich nazwisk. "Uważam, że oni odpowiedzą za to, co tam się stało" - dodał.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz