Notowania

wiadomości
20.08.2013 13:26

Ukraina: rolnicy liczą straty po wprowadzeniu rosyjskich ograniczeń

Podziel się
Dodaj komentarz

5,5 miliona dolarów dziennie - tyle mogą stracić ukraińscy producenci rolni w związku z blokadą granicy ukraińsko - rosyjskiej. Takie dane przedstawiło stowarzyszenie Klub Ukraińskiego Agrobiznesu, w skład którego wchodzą najwięksi producenci rolni z tego kraju.
Klub Ukraińskiego Agrobiznesu przypomina, że w zeszłym roku wartość eksportu do Rosji wyniosła prawie 2 miliardy dolarów. Na tej podstawie można uznać, że dziennie Ukraina dostarcza Rosjanom towarów wartych 5,5 miliona dolarów. W tej liczbie są nie tylko takie towary, jak warzywa i owoce, na eksport których sezon przypada obecnie, ale także produkty spożywcze, jak ciastka, czekolady, cukierki i soki.
Blokada eksportu do Rosji to nie tylko bezpośrednie straty ekonomiczne związane z tym, że część towaru nie została sprzedana, ale też konieczność ograniczenia produkcji, co oznacza zwolnienia i zmniejszenie PKB.
Klub Ukraińskiego Agrobiznesu ma nadzieję, że działania rządu doprowadzą do tego, że obecne problemy na granicy znikną. Władze już raportują, że sytuacja poprawia się. Rosjanie już w zeszłym tygodniu zapowiedzieli, że zaostrzona kontrola na granicy została wprowadzona jedynie na pewien czas.
Może jednak zagościć w punktach odpraw celnych na stałe, jeśli Ukraina podpiszę umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską. Przewiduje ona powołanie strefy wolnego handlu ze Wspólnotą. Ukraińscy analitycy podkreślają, że działania Rosjan mają na celu storpedowanie podpisania tego dokumentu.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz