Notowania

wiadomości
28.01.2014 05:57

Ukraina: są ustalenia po rozmowach z opozycją

Podziel się
Dodaj komentarz

Ukraina - opozycja- rozmowy

Arsenij Jaceniuk, nie zgodził się stanąć na czele nowego ukraińskiego rządu, ale część antydemokratycznych przepisów zostanie odwołana. Takie ustalenia zapadły w czasie rozmów opozycji z prezydentem w Kijowie.
Rozmowy trwały ponad 4 godziny. W spotkaniu wzięli udział trzej liderzy opozycji:Arsenij Jaceniuk, Witalij Kliczko i Ołeh Tiahnybok, a także przedstawiciele władz, wśród nich, minister sprawiedliwości Ołena Łukasz. Poinformowała ona, że Arsenij Jaceniuk odrzucił propozycję Wiktora Janukowycza, aby stanąć na czele rządu. Jednak działalność Rady Ministrów będzie przedmiotem obrad parlamentu. Obydwie strony mają wspólnie poprzeć amnestię dla uczestników zamieszek, jednak wejdzie ona w życie dopiero wtedy, gdy manifestanci opuszczą wszystkie budynki użyteczności publicznej.
Wstępnie ustalono, że część ustaw ograniczających wolności obywatelskie, musi zostać odwołana. Chodzi tutaj o odwołanie wszystkich ustaw przyjętych z naruszeniem demokratycznych procedur w parlamencie 16 stycznia, a następnie przyjęcie tych, które nie wywołują kontrowersji, już zgodnie z wszelkimi procedurami.
Ostatnie spotkanie prezydenta z opozycją odbyło się w sobotę. Wiktor Janukowycz miał na nim zaproponować, aby nowym premierem został Arsenij Jaceniuk, a wicepremierem do spraw kultury i nauki Witalij Kliczko. Oponenci władz dali później do zrozumienia, że są gotowi wziąć udział w tworzeniu nowego rządu. Jednocześnie nie mają zamiaru rezygnować ze swoich pozostałych żądań, jak zwolnienie wszystkich aresztowanych od początku demonstracji pod koniec listopada i amnestia dla uczestników protestów. Opozycja zapowiedziała przy tym, że nie chce rezygnować z dalszych manifestacji, a Witalij Kliczko zażądał wręcz, aby odbyły się przedterminowe wybory prezydenckie.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz