Notowania

wiadomości
22.02.2014 14:53

Ukraina: Sporządzono listę odpowiedzialnych za rozlew krwi

Podziel się
Dodaj komentarz

25 nazwisk znalazło się na liście odpowiedzialnych za rozlew krwi na Ukrainie. Listę sporządziła Obywatelska Komisja Śledcza do spraw łamania praw człowieka.
Na czele listy jest prezydent Wiktor Janukowycz. Komisja kierowana przez Wołodymyra Wasylenkę, szanowanego profesora prawa i byłego sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, wskazała też kilku ministrów i deputowanych. Wśród nich Siergieja Arbuzowa, pełniącego obowiązki premiera, Witalija Zacharczenkę, pełniącego obowiązki szefa MSW, Olenę Łukasz, szefową ministerstwa sprawiedliwości, a także Wołodymyra Rybaka, do niedawna szefa parlamentu Ukrainy. Poza nimi, na liście winnych "bezprawnego użycia siły wobec uczestników protestów" znaleźli się też szefowie lokalnych administracji, Michaił Dobkin z Charkowa i Władimir Konstantinow z Krymu.
Komisja podkreśliła, że przedstawiona przez nią lista ma pomóc Unii Europejskiej w określeniu nazwisk osób, wobec których w pierwszym rzędzie zostaną zastosowane sankcje. Bruksela zapowiedziała ich wprowadzenie, żądając ustępstw od prezydenta Janukowycza.
Komisja powstała w styczniu z zadaniem gromadzenia informacji i dowodów na temat łamania praw człowieka na Ukrainie. W jej skład wchodzą prawnicy i przedstawiciele świata nauki.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz