Notowania

wiadomości
24.04.2013 09:53

Ukraina: Umowa stowarzyszeniowa powinna zostać podpisana

Podziel się
Dodaj komentarz

Były minister spraw wewnętrznych i były ukraiński więzień polityczny Jurij Łucenko apeluje do Unii Europejskiej o podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Jego zdaniem, jest to jedyna gwarancja zachowania demokracji w jego kraju.
Unia oczekuje od Ukrainy, że rozpocznie reformy sądownictwa i ordynacji wyborczej. Kijów powinien także przestać wybiórczo stosować prawo. Ten ostatni warunek oznacza konieczność zwolnienia z więzienia Julii Tymoszenko. Jednak, zdaniem Jurija Łucenki, nawet jeśli władze nie zdecydują się na ten krok, umowa powinna zostać podpisana, ponieważ jest ważniejsza od jakichkolwiek osób, czy to Wiktora Janukowycza, czy Julii Tymoszenko. Według byłego szefa MSW, Ukraina stowarzyszona z Unią Europejską to większe szanse dla wyjścia na wolność byłej premier.
Jurij Łucenko po raz kolejny podziękował misji Parlamentu Europejskiego na Ukrainie, czyli Patowi Coksowi i Aleksandrowi Kwaśniewskiemu. To w dużym stopniu dzięki ich wysiłkom, Wiktor Janukowycz ułaskawił byłego ministra spraw wewnętrznych. Jurij Łucenko dodał także, że polska polityka polegająca na utrzymywaniu kontaktów z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i nie doprowadzania do izolacji Ukrainy, przynosi efekty.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz