Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraińska Partia Regionów po raz pierwszy potwierdziła chęć zmiany konstytucji

0
Podziel się

W sojuszu z Blokiem Julii Tymoszenko, ugrupowanie to chce wprowadzić pośrednie wybory prezydenckie - co oznacza, że głowę państwa wybierałby parlament. Chce też przedłużyć kadencję obecnej Rady Najwyższej.

bEgGsXIR

Borys Kolesnikow, który z ramienia Partii Regionów prowadzi rozmowy z Blokiem Julii Tymoszenko, powiedział, że zmiany konstytucji mają uporządkować podział pełnocmocnictw między parlamentem, prezydentem i rządem. Przedłużenie kadencji ma pomóc w zakończeniu reform.

W wywiadzie dla dziennika "Segodnia" Borys Kolesnikow podkreślił też, że najpierw zostaną przegłosowane zmiany do konstytucji, a dopiero potem formalnie powołana koalicja. Obecnie szanse na jej powstanie przedstawiciel Partii Regionów ocenia na 50 procent. Jeżeli do tego dojdzie, koalicja będzie prowadziła "politykę zrównoważonych stosunków" między Ukrainą a Rosją i Unią Europejską.

Propozycje dwóch ugrupowań są krytykowane przez prezydenta Wiktora Juszczenkę, który określa je mianem "przewrotu konstytucyjnego". Także część politologów zwraca uwagę, że Ukraińcom odbiera się prawo wyboru na 5 lat, a zmiany mają na celu jedynie utrzymanie się u władzy Julii Tymoszenko i Wiktora Janukowycza.

bEgGsXJu
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)