Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Unia i ONZ proszą o pieniądze dla Somalii

0
Podziel się

Jose Barroso i Ban Ki Mun otworzyli konferencję w sprawie zwalczania somalijskich piratów.

Unia i ONZ proszą o pieniądze dla Somalii
(PAP/EPA)
bEhgPlPF

*Przewodniczący Komisji Europejskiej i sekretarz generalny ONZ apelują o finansowe wsparcie dla Somalii - na poprawę bezpieczeństwa i walkę z piractwem. Jose Barroso i Ban Ki Mun (na zdjęciu) mówili o tym, otwierając w Brukseli międzynarodową konferencję darczyńców. *

Somalia, targana wewnętrznymi konfliktami, zmagająca się z rebelią, będąca bazą piratów, potrzebuje międzynarodowego wsparcia - podkreśla szef Komisji Jose Barroso. - _ Nie wystarczy zwiększenie sił morskich w tym regionie, to nie pomoże w rozwiązaniu sytuacji _ - mówił Barroso.

Na wodach okalających Somalię, na jednym z najważniejszych szlaków morskich na świecie, notorycznie dochodzi do ataków piratów, którzy porywają statki, a następnie żądają okupu. Do tej pory nie udało się skutecznie zapobiec atakom - mimo że rejon patrolują okręty bojowe z kilkunastu krajów, operację przeciwko piratom prowadzi też NATO.

bEhgPlPH

Somalijscy piraci zmieniają taktykę. Zobacz materiał France 24 English:

Zdaniem szefa Komisji Europejskiej, bezpieczeństwo na morzu zapanuje wtedy, gdy porząadek będzie zaprowadzony na lądzie. Podobnego zdania jest sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Mun. _ Dzięki politycznemu i finansowemu wsparciu możliwe będzie kontrolowanie sytuacji w Somalii i u jej wybrzeży _ - powiedział Ban Ki-Mun.

Komisja Europejska, która zorganizowała konferencje darczyńców, chce zebrać na rzecz Somalii co najmniej 165 milionów euro.

bEhgPlPN
bEhgPlQi
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)