Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uroczystość Objawienia Pańskiego

0
Podziel się:

ziś uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana popularnie świętem Trzech Króli. To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, wywodzące się z trzeciego wieku.

Tego dnia ulicami blisko 30. polskich miast przejdą Orszaki Trzech Króli, by oddać hołd nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus. W tym roku barwne korowody przejdą pod hasłem ,,Rodzina i Dom".
Święto Trzech Króli po raz drugi w tym roku jest w Polsce dniem wolny od pracy. Wcześniej, przez ponad 50. lat, było zniesione decyzją sekretarza PZPR Władysława Gomułki, wydaną w 1960 roku. Uroczystość Trzech Króli jest także dniem wolnym od pracy w kilkunastu krajach europejskich, między innymi w Austrii, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Włoszech i Szwecji.
6 stycznia w kościołach święci się kredę i kadzidło. Jest to nawiązanie do darów, które Trzej Królowie, noszący imiona - Kacper, Melchior i Baltazar, złożyli Dzieciątku: złoto, kadzidło i mirrę.
Uroczystość Objawienia Pańskiego nosi też nazwę: Epifania, ponieważ jest obchodzona na pamiątkę hołdu złożonego Chrystusowi przez Trzech Króli. Byli oni pierwszymi poganami, którym Gwiazda wskazała drogę do Betlejem. Mędrcy przybyli z daleka przypominają, że Zbawiciel przyszedł na świat z misją pokoju do wszystkich, nie tylko do narodu wybranego. Dlatego w chrześcijańskiej tradycji, jednym z Magów oddających pokłon narodzonemu Dzieciątku, jest Murzyn, przedstawiciel Afryki.
Tradycją święta jest pisanie na drzwiach domu poświęconą kredą, trzech liter - K+M+B oraz cyfr nowego roku. Litery te oznaczają imiona Trzech Króli lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: "Christus mansionem benedicat" - "(Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi".

xxx

Wierni Kościołów wschodnich, między innymi grekokatolicy i prawosławni, obchodzą dziś Wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie święta w tym obrządku są ustalane zgodnie z kalendarzem juliańskim i są przesunięte o 13 dni w stosunku do kalendarza gregorianskiego, używanego przez katolików.
Prawosławni rozpoczynają Wigilię, zwaną nawieczerie lub soczelnik, wraz z pierwszą gwiazdką, modlitwą i czytaniem Pisma Świętego. Podczas kolacji dzielą się poświeconą w cerkwi prosforą - małymi niekwaszonymi chlebkami, odpowiednikiem opłatka.
Uroczysta wieczerza wigilijna składa się z postnych potraw - nie tylko bezmięsnych, ale również bez nabiału. Na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw, wśród których najważniejsza jest kutia, zrobiona z pszenicy, miodu i bakalii. Podawane są ryby w różnej postaci, kapusta z grzybami, barszcz z uszkami, pierogi z serem. Zgodnie z tradycją na stole powinny znaleźć się: chleb - symbol pożywienia, czosnek - symbol zdrowia, sól - symbol obfitości oraz miód - symbol powodzenia.
Wigilię spędza się w gronie najbliższych. Po wieczerzy wszyscy udają się na nabożeństwo do cerkwi. Uczestniczą tam w tak zwanym powieczerzu, wielogodzinnym "całonocnym czuwaniu". Cechą charakterystyczną powieczerza jest śpiewanie kolęd bez akompaniamentu instrumentów.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)