Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uroczystości 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego

0
Podziel się:

W sierpniu w Krzemieńcu, na początku września w Wilnie, dziś w Warszawie odbyły się uroczystości związane z 200. rocznicą urodzin Juliusza Słowackiego. Zorganizowana przez Fundację Młodej Polonii "Triada" jest unikalną i znaczącą uroczystością, bo łączy środowiska polonijne, a także działaczy kultury i nauki trzech krajów: Polski, Litwy i Ukrainy. Sesje programowe odbyły się w trzech miejscach istotnych dla Juliusza Słowackiego: Krzemieńcu - miejscu urodzin poety, Wilnie - gdzie studiował i w Warszawie - miejscu jego pracy zawodowej. Prezes Rady Fundacji Młodej Polonii hrabia Marcin Zamoyski otwierając sesję w stolicy podkreślił, że "Triada" jest znaczącym symbolem międzynarodowej integracji i przyjaźni.   

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz chwaliła "Triadę" jako przedsięwzięcie promujące wiedzę o Juliuszu Słowackim, a zatem o historii i kulturze Polski, Litwy i Ukrainy z uwzględnieniem dziejów warszawskich. Gronkiewicz-Waltz podkreślała, że choć wieszcz spędził w Warszawie tylko dwa lata, to jednak z punktu widzenia stolicy i historii kultury polskiej jest to bardzo ważna karta.

Ambasador Ukrainy Olexander Motsyk podkreślał znaczenie Ukrainy dla Słowackiego i Słowackiego dla Ukrainy. "Słowacki Ukrainie poświęcił cały szereg swoich wybitnych utworów jak dramaty "Jan Kazimierz" i "Sen srebrny Salomei" oraz poemat "Żmija". Ukraina natchnęła Słowackiego na stworzenie "Mazepy", "Balladyny", "Beniowskiego"- wyliczał ambasador Ukrainy podsumowując: "Sam Słowacki uważał, że ma dwie ojczyzny: Ukrainę i Polskę".

Ambasador Litwy w Polsce Egidijus Meilunas dodał, że Juliusz Słowacki to poeta Rzeczpospolitej nie tylko dwojga ale wielu narodów.

W warszawskiej sesji wzięli udział naukowcy, poeci, aktorzy, uczniowie i laureaci konkursów recytatorskich. Poeta Ernest Bryll wygłosił rozprawkę "Juliusz Słowacki w panteonie mistrzów słowa"; Aleksander Nawrocki - poeta i redaktor naczelny "Poezji" mówił zaś o Juliuszu Słowackim jako wizjonerze. Dorobek twórczy wieszcza w Warszawie podsumował polonista dr Marek Kawa. Wiersze poety recytowali, między innymi, laureaci konkursów na Ukrainie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)