Urugwaj pierwszym ćwierćfinalistą

0

Urugwaj został pierwszym ćwierćfinalistą piłkarskich mistrzostw świata w RPA. W pierwszym meczu 1/8 finału Urugwajczycy wygrali z Koreą Południową 2:1. Obydwie bramki dla Urugwaju zdobył Luiz Suarez - w 8. i 80. minucie. Gola dla Koreańczyków strzelił Lee Chung-yong w 68. minucie. Spotkanie odbyło się w Port Elizaberth.
Mecz rozgrywany był w rzęsistym deszczu. W takich warunkach zdecydowanie lepiej rozpoczęli Urugwajczycy, który już w 8. minucie objęli prowadzenie - Diego Forlan mocno dośrodkował, Jung Sung-ryong nie sięgnął piłki, a Luiz Suarez wbił piłkę do siatki z ostrego kąta.
W kolejnych minutach Urugwaj zdobywał coraz większą przewagę, choż jego ataki pozycyjne najczęściej były rozbijane przez koreańskich obrońców. Azjatycki zespół najbardziej dogodną okazję do wyrównania miał w 31. minucie, gdy Park Chu-young groźnie uderzył na bramkę rywali. Piłka minęła jednak minimalnie słupek.
Koreańczykom dopiero w końcówce pierwszej połowy udało się zepchnął Urugwaj do obrony. Nie przniosło to jednak efektu bramkowego, chociaż blisko wyrównania był Cha Du-ri.
Po kilku minutach drugiej połowy Urugwaj miał dużo szczęścia, bowiem popełnił dwa błędy, jeden po drugim. Najpierw Lee Young-pyo przeprowadził indywidualną akcję lewą stroną i dośrodkował w pole karne, tam jednak z piłką minęło się dwóch jego kolegów. Chwilę potem do pustej bramki nie trafił Park Chu-young.
W kolejnych minutach Koreańczycy jeszcze kilka razy groźnie przedzierali się pod bramkę rywali, a Urugwajczycy nie potrafili uporządkować swojej chaotycznej gry. Efektem tego był gol wyrównujący w 68. minucie. Lee Chung-yong pokonał urugwajskiego bramkarza strzałem głową po podaniu z rzutu wolnego.
Urugwaj potrzebował kilku minut aby podnieść się po stracie gola. W tym czasie zespół z Korei dalej groźnie atakował, ale bez skutku. Potem jednak popełnił błąd, który bezlitośnie wykorzystali piłkarze z Ameryki Południowej. W 80. minucie Suarez wbiegł w pole karne, minął dwóch rywali i uderzył na bramkę. Podkręcona piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do siatki.
Koreańczycy znów rzucili się do ataku aby wyrównać, a najbliżej celu byli w 87. minucie. Po błędzie bramkarza Urugwaju piłkę z linii bramkowej wybił Diego Lugano.
W końcówce piłkarze Urugwaju nie kwapili się do ataków, skupiając się na obronie korzystnego wyniku. Zamknęli dostęp do bramki, a Koreańczycy nie znaleźli już sposobu na złamanie obrony rywali. Urugwaj został pierwszym ćwierćfinalistą, a w walce o półfinał zmierzy się ze zwycięzcą meczu Ghana - USA, który rozpocznie się o godzinie 20.30.