Notowania

wiadomości
28.12.2012 10:52

Urzad Kombatantów o uroczystosciach Armii Andersa

Podziel się
Dodaj komentarz

Rocznica wyjścia Armii Andersa z ZSRR to wydarzenie historyczne mijającego roku - uważa Jan Ciechanowski. Pełniący obowiązki kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów przypomniał, że uroczystości zorganizowano w Uzbekistanie, Iranie i Włoszech.
Jan Ciechanowski podkreśla, że uroczystości były podziękowaniem dla krajów, które 70. lat temu pomogły armii generała Andersa i 43. tysiącom cywilów. Była to doskonała okazja by podziękować narodom, które podczas II wojny przyjęły Polaków bardzo życzliwie. Obchody pozwoliły też podtrzymać pamięć o tym, o co walczyli nasi żołnierze.
Jan Ciechanowski dodaje, że uroczystości były hołdem dla poległych i próbą uświadomienia Polakom skali naszego zaangażowania w walkach II wojny światowej. Przypomnienie, iż polskie cmentarze wojenne rozsiane są prawie po całym świecie to dobra forma przekazu o naszych dziejach najnowszych.
W uroczystościach brali udział weterani armii generała Andersa, ich rodziny a także Sybiracy, którym udało się przyłączyć do polskich żołnierzy.
Wyjście Polaków z sowieckiej niewoli było możliwe po wybuchu wojny między III Rzeszą a ZSRR. Po zawarciu układu Sikorski-Majski zwolniono część obywateli polskich, zesłanych, uwięzionych i deportowanych do obozów koncentracyjnych po agresji Armii Czerwonej na Polskę w 1939 roku. W tej grupie znalazło się około 77. tysięcy żołnierzy i 43 tysiące cywilów. Ewakuowane oddziały połączyły się z Wojskiem Polskim na Środkowym Wschodzie. Powstała Polska Armia na Wschodzie pod dowództwem Władysława Andersa, a następnie 2. Korpus Polskich Sił Zbrojnych, który w 1944 roku walczył we Włoszech zdobywając między innymi Monte Cassino.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz