Notowania

wiadomości
09.03.2012 12:20

USA - odzyskany polski obraz

Do Polski powróci kolejny obraz, który zaginął podczas II wojny światowej. To płótno Witolda Wojtkiewicza "Orszak" z 1908 roku. Ambasada RP w Waszyngtonie zaprezentowała obraz na zakończenie wizyty ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w USA.

Podziel się
Dodaj komentarz

Obraz "Orszak" był od 40 lat w posiadaniu amerykańskiej rodziny. Gdy ludzie ci zorientowali się, że dzieło znajduje się w katalogach sztuki zrabowanej z Polski podczas II wojny światowej, skontaktowali się z ambasadą RP w Waszyngtonie.
Pierwszy sekretarz ambasady RP w Waszyngtonie Anna Perl podkreśla, że obraz jest bardzo cenny, ponieważ Wojtkiewicz jest jednym czołowych malarzy Młodej Polski. Anna Perl nie podejmuje się jednak oszacowania wartości obrazu. Podkreśliła, że jest to zadanie dla fachowców.
Przed wojną, obraz "Orszak" był własnością prywatnych kolekcjonerów z Krakowa i po powrocie do Polski powróci do ich spadkobierców. Anna Perl jednak wyraziła nadzieję, że na pewien czas zostanie on wypożyczony do jakiegoś muzeum i będzie dostępny dla publiczności.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz