Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: G-20 formalnie przypieczętuje rosnące znaczenie krajów rozwijających się

0
Podziel się:

Odbywający się w USA szczyt przywódców G-20 formalnie przypieczętuje rosnące znaczenie krajów rozwijających się. Rola grupy G-8, skupiającej najbogatsze państwa świata i Rosję, zostanie ograniczona. Decyzja w tej sprawie zostanie oficjalnie ogłoszona dziś w  Pittsburghu.

Już na początku szczytu w Pittsburghu, przywódcy najważniejszych światowych gospodarek podjęli historyczną decyzję. Od tego momentu G-20 będzie głównym światowych forum w sprawach ekonomicznych. Oznacza to, że takich kwestiach jak rozwój ekonomiczny, polityka stóp procentowych czy pomoc biednym krajom decyzje nie będą już podejmowane wyłącznie przez ekskluzywne grono państw zachodnich i Rosję. Od dziś formalnie dołączą do tej grupy takie kraje jak Chiny, Indie, Brazylia czy Turcja. Jak poinformował Biały Dom inicjatywę w tej sprawie zgłosił prezydent Barack Obama.

Decyzja o ustanowieniu G-20 głównym międzynarodowym forum ekonomicznym nie oznacza całkowitej likwidacji G-8. Grupa ta nadal będzie się spotykać ale przede wszystkim w sprawach politycznych i bezpieczeństwa międzynarodowego.

Przywódcy, którzy spotkali się w Pittsburghu na szczycie G-20 są bliscy porozumienia w sprawie regulacji wynagrodzeń w bankach. Poinformował o tym amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner.

Amerykański sekretarz skarbu ujawnił, że po obradach G-20 można spodziewać się decyzji w sprawie nowych regulacji rynków finansowych. "Nie zamierzamy przejść przez największy kryzys od czasu Wielkiej Depresji i pozostawić nietknięte mechanizmy, które do niego doprowadziły.

Timothy Geithner uważa, że podczas szczytu w Pittsburghu, Europa i USA osiągną kompromis w sprawie nowego systemu wynagradzania pracowników banków. Amerykański sekretarz skarbu przestrzegł też, że USA będą odchodzić od gigantycznego importu dóbr konsumpcyjnych za pożyczone pieniądze. W Stanach Zjednoczonych już widać to zjawisko. Amerykanie więcej oszczędzają a znacznie mniej pożyczają z zagranicy.

Tim Geithner wyraził przekonanie, że uczestnicy szczytu G-20 są bliscy porozumienia w sprawie zaprzestania wszelkich dotacji do paliw kopalnych, co ma sprawić, że inwestycje w nowe źródła energii staną się bardziej opłacalne.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)