Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: General Motors złożył wniosek o upadłość

0
Podziel się

Największy amerykański koncern samochodowy General Motors złożył wniosek o upadłość.  Bankructwo nie oznacza likwidacji firmy ale jej głęboką  restrukturyzację, która  zakończy się przejęciem kontroli nad General Motors przez rząd Stanów Zjednoczonych. 

bEivSBhN

General Motors powstał w 1908 roku. W latach 20-tych był już największym amerykańskim koncernem samochodowym. Produkowane przez tę firmę Buicki, Cadillaki, Chevrolety, Pontiaki i Oldsmoibille stały się symbolem Ameryki. Przez 77 lat, aż do 2007 roku General Motors był największym producentem samochodów na świecie. W ostatnich latach koncern popadł w poważne tarapaty. Ubiegły rok zakończył strata w wysokości 30 miliardów dolarów.

Dyrekcja General Motors złożyła wniosek o bankructwo na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego prawa upadłościowego. Oznacza to ochronę przed wierzycielami oraz głęboką restrukturyzację. W jej wyniku koncern pozbędzie się takich Marek jak Hummer, Saab, Pontiak i Saturn. Po przekształceniu właścicielem 60% akcji General Motors będzie rząd Stanów Zjednoczonych, który wyłoży na ten cel ponad 50 miliardów dolarów. Reszta udziałów zostanie podzielona pomiędzy pracowników, wierzycieli i rząd Kanady.

Restrukturyzacja General Motors ma potrwać 2-3 miesiące.

bEivSBiq
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)