Notowania

usa
04.11.2008 07:21

USA: Każdy stan ma własne reguły głosowania

Amerykanie wybierają dziś prezydenta. W wyborach starują 72-letni republikanin John McCain i pierwszy w historii czarnoskóry kandydat - 47-letni demokrata Barack Obama. Większość lokali wyborczych na wschodnim wybrzeżu USA zostanie otwarta już za kilka godzin.

Podziel się
Dodaj komentarz

Stany Zjednoczone leżą w czterech strefach czasowych i nie ma tu jednolitych godzin otwarcia lokali wyborczych. Na wschodzie USA większość lokali zostanie otwarta o 6.00 rano czasu lokalnego, czyli w południe czasu polskiego. Najpóźniej będą głosowali mieszkańcy Alaski.

Wybory prezydenckie w USA odbywają się niezależnie w 50 stanach i każdy z nich ma własne reguły głosowania. W niektórych nie można wejść do lokalu wyborczego w koszulce z podobizną lub hasłem swojego kandydata, inne na to pozwalają. Każdy stan ma też własny system głosowania. Część wyborców będzie zaznaczać swoje preferencje na kartach do głosowania i wkładać je do skanerów, inni oddadzą głos poprzez dotknięcie nazwiska kandydata na płaskim ekranie komputerowym. Tylko w niektórych amerykańskich stanach dzień wyborów jest dniem wolnym od pracy.

Jeśli przewaga jednego z kandydatów będzie duża, to nazwisko nowego prezydenta USA możemy poznać już jutro.

Tagi: usa, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz