Notowania

odciski palców
11.12.2007 07:14

USA: Skuteczniejsza kontrola obcokrajowców

Do tej pory od obcokrajowców pobierano odciski 2 palców. Teraz - dziesięć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Władze USA zwiększają liczbę odcisków palców jakie pobierane są od na amerykańskich lotniskach. Do tej pory od obcokrajowców pobierano odciski 2 palców. Teraz będzie ich dziesięć.

Międzynarodowe lotnisko Dulles w Waszyngtonie jako pierwsze rozpoczęło pobieranie odcisków wszystkich palców od obcokrajowców. W najbliższych miesiącach podobny system zostanie wprowadzony w Chicago, Nowym Jorku i ośmiu innych miastach. Do końca 2008 roku odciski 10 palców będą pobierane na wszystkich 290 amerykańskich lotniskach.

Szef Departamentu Bezpieczeństwa Kraju Michael Chertoff twierdzi, że zwiększenie liczby pobieranych odcisków palców poprawi skuteczność systemu kontroli podróżnych. Chertoff przypomina, że zbierane na lotniskach dane biometryczne są sprawdzane w bazie danych groźnych przestępców oraz osób podejrzanych o terroryzm.

Władze USA rozpoczęły pobieranie odcisków palców na lotniskach w 2004 roku. Obowiązek ten dotyczy wszystkich obcokrajowców wieku od 14 do 79 lat, z wyjątkiem obywateli Meksyku i Kanady. Dzięki systemowi pobierania odcisków palców zatrzymano 2 tysiące osób - głównie przestępców i nielegalnych imigrantów. Departament Bezpieczeństwa Kraju nie informuje czy byli wśród nich terroryści.

Tagi: odciski palców, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz