Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa medialna idzie do kosza

0
Podziel się:

Sejm odrzucił ostatecznie uchwaloną wcześniej nowelizację ustawy autorstwa PO.

Ustawa medialna idzie do kosza
(PAP/Andrzej Rybczyński)

Aby odrzucić weto potrzeba było 3/5 głosów posłów obecnych na sali, a więc 269. _ Za _ głosowało 245 posłów, przeciw było 160, a 42 wstrzymało się od głosu.

PremierDonald Tuskmówił dziennikarzom po głosowaniu, że jego wynik był do przewidzenia. Jego zdaniem, największym przegranym dzisiejszego głosowania jest nie Platforma Obywatelska, ale SLD. _ - Jestem przekonany, że wyborcy SLD nie wybaczą mu spisku na rzecz utrzymania kontroli PiS-u w mediach publicznych _ -powiedział premier.

Donald Tusk, pytany przez dziennikarzy, czy podczas rozmowy telefonicznej z szefem SLDGrzegorz Napieralskiformułował jakieś oczekiwania odparł, że nie. Jego zdaniem, _ ubito targu _podczas spotkania Grzegorza Napieralskiego z prezydentemLechem Kaczyńskim. _ - Jeśli dzisiaj lewica usiłowała coś zagrać, to chyba po to, żeby przykryć tę wstydliwą dla niej rzecz, czyli to porozumienie _- powiedział Donald Tusk.

Szef rządu zapowiedział, że nie będzie pośpiechu w pracach nad tak zwaną dużą ustawą medialną. Pracuje nad nią resort kultury. Mają się w niej znaleźć propozycje dotyczące finansowania mediów publicznych, ma być tez określona misja Polskiego Radia i TVP.

Szef klubu parlamentarnego Platformy ObywatelskiejZbigniew Chlebowskinie traktuje tego głosowania w kategoriach porażki. Jak powiedział, to historyczny dzień. Dodał, że _ Prawo i Sprawiedliwość do medialnej koalicji z Samoobroną i Ligą Polskich Rodzin doprosiło Napieralskiego, Czarzastego i Kwiatkowskiego _. Zdaniem Chlebowskiego decyzja SLD świadczy o tym, że partia pogodziła się z - jak to ujął - rolą przystawki dla PiSu.

Zbigniew Chlebowski powiedział, że ustawa przygotowana przez Platformę Obywatelską nie była zapewne doskonała. Ale po raz pierwszy - co podkreślił - od 15 lat Platforma podjęła próbę _ wyrzucenia polityków z mediów publicznych _.

Prezes PiSJarosław Kaczyńskipowiedział po głosowaniu, że dobrze się stało, iż ustawa, która miała podporządkować media publiczne rządowi została odrzucona. Jego zdaniem, ponadto ustawa rujnuje ważny element naszej kultury i naszej spójności narodowej. _ - Ten zamysł jest częścią szerszego zamysłu i dezintegracyjnej polityki Platformy Obywatelskiej, która najwyraźniej Polski nie lubi _- dodał.

Zdaniem byłego premiera, skutkiem weta nie będzie zakonserwowanie _ pisowskiego układu _ w mediach publicznych.

Według prezesa Kaczyńskiego, Lewica poparła weto prezydenta we własnym interesie, a nie dlatego, że _ ubiła jakiś interes z PiS-em _: Jego zdaniem, Lewica zdawała sobie sprawę, że jeśli odda media publiczne PO, to popełni _ polityczne samobójstwo _. _ - Nikt nie sądzi, że głosowali tak z sympatii dla nas, czy prezydenta _- powiedział Jarosław Kaczyński dziennikarzom.

Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski uważa, że ustawa nie była nowoczesna i posłowie Lewicy zrobili to, co nakazuje im program i przekonania. Zapewnił, że Lewica z nikim nie handlowała i takie pogłoski, to _ - kłamliwa sugestia polityków Platformy Obywatelskiej _. _ Dzisiejszy dzień pokazuje, że PO nie potrafi skutecznie rządzić i za butę, arogancję, chęć zawłaszczenia państwa poniosło dziś porażkę _- dodał. .

Grzegorz Napieralski podkreślił, że negocjacje na temat ustawy medialnej zerwała Platforma Obywatelska, która nie chciała wspólnie pracować nad dobrymi- jak dodał- ustawami. Napieralski zaznaczył, że Lewica uratowała media publiczne przed bardzo złą ustawą, która- jego zdaniem- spowodowałaby, że politycy PO manipulowaliby i mediami publicznymi i prywatnymi.

Nowelizacja ustawy medialnej autorstwa PO zmieniała między innymi zasady wyboru członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, rad nadzorczych oraz zarządów mediów publicznych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)