Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa refundacyjna - dostępność do leków

0
Podziel się:

Problemy z dostępnością leków mają nie tylko chorzy na nowotwory ale również na serce. Po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej pogorszył się dostęp do leków refundowanych w kardiologii.

Profesor Krzysztof Filipiak podkreślił, że niektóre zapisy ustawy refundacyjnej destabilizują politykę lekową w naszym kraju. Jego zdaniem, zbyt niskie ceny leków spowodowały niedostępność nie tylko leków onkologicznych ale również kardiologicznych. Podkreślił, że oficjalnie słyszymy o problemach technologicznych firm, ale tak naprawdę chodzi o to, że leki w Polsce stały się zbyt tanie. To powoduje, że są one wywożone z Polski i nasi chorzy nie mogą ich kupić. Wymienił dwa leki, między innymi znany i często używany Digoxin, którego brakuje. Zaznaczył, że są to zjawiska niepokojące.
Profesor Filipiak podkreślił, że od kilku lat w kardiologii brak jest nowych leków refundowanych, mimo, że listy są już publikowane co trzy miesiące. Chodzi o dwa leki przeciwpłytkowe, dwa nowoczesne leki przeciwkrzepliwe, przy stosowaniu których chory nie musi kontrolować wskaźnika INR, o dwa nowe leki ujęte w standardach leczenia niewydolności serca oraz dwa bardzo ważne leki potrzebne dla kardiologów inwazyjnych.
Kardiolodzy podkreślają, że sytuacja ta nie sprzyja poprawie warunków leczenia chorych.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)